لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۴۷

​روند اخراج اجباری شهروندان افغانستان از ایران ادامه دارد


آرشیف/ تصویر از بازگشت مهاجرین افغان از ایران از طریق اسلام قلعه/ Source: Jalil Rezayee (EPA-EFE)

مسئولان در ریاست مهاجرین و عودت کننده‌گان هرات می‌گویند که دولت ایران در جریان چهار ماه گذشته ۲۹ هزار تن از شهروندان افغانستان را به گونۀ اجباری از این کشور اخراج کرده‌است.

جاوید نادم، رئیس مهاجرین و عودت کننده‌گان هرات می‌گوید که در این مدت، دولت ایران بیش از ۷۸۰ طفل و ۲۸ خانم را بدون سرپرستان‌ شان از طریق مرز اسلام قلعه اخراج کرده‌است.

او افزود:

"۲۹ هزار افراد اخراجی داشته‌ایم که به گونه اجباری اخراج شده‌اند، از جمهوری اسلامی ایران اخراج شده‌اند و حدوداً ۴۰ هزار نفر کسانی بودند که به صورت داوطلب خود به خودی وارد کشور شده‌اند که این‌ها، شامل اطفال، فامیل‌ها، خانم‌های تنها، افراد معتاد و مریض و کهن‌سالان بودند که طی ربع اول و اوایل ربع دوم وارد کشور شده‌اند."

​جاوید نادم، رئیس مهاجرین و عودت کننده‌گان هرات
​جاوید نادم، رئیس مهاجرین و عودت کننده‌گان هرات

دولت ایران در سال گذشته، در حدود ۳۵۰۰ طفل و ۸۷ خانم بی‌سرپرست را به ولایت هرات اخراج کرده بود.

شماری از افرادی که به گونه اجباری از ایران اخراج شده‌اند، مدعی هستند که از سوی نیروهای پولیس ایران مورد لت‌و‌کوب قرار گرفته‌اند و ماموران سرحدی ایران به زور از آن‌ها در چندین نوبت پول گرفته‌اند و نان کافی هم برای‌شان نمی‌دادند.

سراج الدین باشنده سرپل و هاشم باشنده پلخمری:

"می‌خواستم برویم سرکار، موتر آمد ما را دست بند زد، برد اردوگاه، خیلی‌ها لت و کوب کرد و بعضی‌ها چیز نمی‌گفت و اگر کسی که می گفت که چرا ما را می‌گیری؟ او وقت لت‌و‌کوب انجام می‌داد."

"۷۵ تومان دیگه گرفت و پول و آورد اردوگاه‌های ورامین، اردوگاه‌های ورامین، صبح نصف نان هم می‌داد، ظهر هم یک ذره برنج میداد که بچه‌ها سیر نمی‌کرد."

بارها گزارش‌های مبنی بر برخورد نامناسب پولیس ایران با مهاجرین افغان به نشر رسیده‌است.

در سال گذشته نشر ویدیویی در شبکههای اجتماعی، مبنی بر لت و کوب مهاجرین افغان از سوی یک پولیس ایران خبر ساز شده بود.

حدود دو میلیون مهاجر افغان در ایران بود و باش دارند.

گزارش: شاه‌پور صابر

XS
SM
MD
LG