لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۴۷

خلیل‌زاد در عقب درهای بسته در مورد طالبان به سناتوران امریکایی چه گفته است؟


زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده از پیشرفت در مذاکرات میان هیئت امریکایی و گروه طالبان خبر داده‌است.

جیم ریچ از این پیشرفت پس از آن سخن زد که زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان دیروز در عقب درهای بسته در مورد تلاش‌هایش در پیوند به مذاکره با طالبان به کمیته روابط خارجی سنای امریکا معلومات ارائه کرد.

جیم ریچ سناتور جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده می‌گوید، زلمی خلیل‌زاد در مذاکرات با گروه طالبان "پیشرفت" داشته است.

اما به گفته او:

"مسئله همواره اینست که تا چه حد پیشرفت به وجود آمده و آیا می‌تواند به هدف نهایی برسد یا خیر."

ارشیف، جیم ریچ رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده 07Dec2011
ارشیف، جیم ریچ رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده 07Dec2011

خبرگزاری اسوشیتد پرس همچنان به نقل از باب میندز سناتور دموکرات گزارش داده که گفته است، مردم امریکا خواهان برگشت سربازان امریکایی از افغانستان اند، اما به‌گفته او چگونگی رسیدن به این هدف نهایت مهم است.

میندزهمچنان گفته است:

"اختلاف عمیق میان دیدگاه‌های جامعه استخباراتی در مورد چشم‌انداز صلح و خوش‌بینی زلمی خلیل‌زاد وجود دارد."

از سوی دیگر تاد یانگ سناتور جمهوری‌خواه از ایالت اندیانای امریکا خواهان شفافیت بیشتر از جانب قصر سفید در مورد مذاکرات با گروه طالبان شده‌است.

آقای خلیل‌زاد از زمان گزینش‌اش به صفت نمایندۀ خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان تا کنون شش بار با نماینده‌گان طالبان دیدار کرده است، اما این نخستین بار است که در مورد این تماس‌ها به قانون‌گذاران امریکایی گزارش داده‌است.

پس از خاتمه ششمین دور مذاکرات در قطر که ماه پیش به پایان رسید، دو طرف گفتند که پیشرفت مداوم، اما آهسته داشته اند.

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، تضمین از این‌که از خاک افغانستان برای انجام حملات بر ضد امریکا استفاده نشود، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و تأمین آتش‌بس از مسایل مورد بحث در گفتگوهای آقای خلیل‌زاد با طالبان بوده است.

نمایندۀ خاص وزارت خارجه ایالات متحده برای صلح افغانستان تأکید کرده که تا روی تمام این گزینه‌ها توافق صورت نگیرد، روی هیچ مسئله‌ای توافق نمی‌شود.

جنگ ۱۸ ساله امریکا در افغانستان تا کنون جان بیش از ۲۳۰۰ امریکایی را گرفته و صدها میلیارد دالر هزینه بجا مانده‌است.

۱۴ هزار نیروی امریکایی در حال حاضر در افغانستان حضور دارند و مقام‌های ارشد استخباراتی همواره هشدار داده اند که وضعیت در افغانستان همچنان شکننده است و می‌تواند یکبار دیگر به یک پناهگاه تروریستی مُبدل شود.

XS
SM
MD
LG