لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۵۵

'افشاگر بدرفتاری جنسی در لوگر' ناچار به ترک افغانستان شد


موسٰی محمودی، کسی که بدرفتاری جنسی علیه دانش آموزان پسر در ولایت لوگر را افشا ساخت

موسٰی محمودی، کسی که بدرفتاری جنسی علیه دانش‌آموزان پسر در ولایت لوگر را افشا کرد، به‌دلایل امنیتی به‌بیرون از افغانستان رفته است.

موسٰی محمودی که در اواخر ماه عقرب سندهایی را در باره بدرفتاری جنسی علیه دانش‌آموزان پسر در ولایت لوگر منتشر کرد، دو هفته پیش همراه با خانواده و همکارانش به‌یکی از کشورهای همسایه افغانستان رفته است.

زمری فقیری رئیس موسسه مصونیت و کاهش خطر روز جمعه به رادیو آزادی گفت که در انتقال او به یکی از کشورهای همسایه نهادهای جامعه مدنی همکاری کرده اند.

به گفته او، محمودی در هیچ کشوری پناهنده نشده و به‌گونه موقت به یکی از کشور‌های همسایه رفته است.

زمری فقیری رئیس موسسه مصونیت و کاهش خطر
زمری فقیری رئیس موسسه مصونیت و کاهش خطر

فقیری دلیل رفتن محمودی به‌بیرون از کشور را موجودیت تهدیدهای امنیتی عنوان می‌کند که به‌گفته او علیه محمودی، همکاران و خانواده‌اش وجود داشت.

او افزود: "چون تهدیدهای بسیار شدید علیه شان بود، حتٰی اعضای فامیل شان مورد بازجویی و لت‌و‌کوب قرار گرفته بودند، به‌خاطر حفظ جان شان ما مجبور شدیم به‌طور موقت از کابل به‌بیرون انتقال دهیم."

در همین حال یک منبع امنیت ملی که نمی‌خواهد در گزارش از او نام گرفته شود به رادیو آزادی می‌گوید:"علیه محمودی تهدید وجود داشت. از همین خاطر برای چند روزی او را در امنیت ملی نگهداری کردیم."

امنیت ملی: محمودی نظم عمومی را برهم زد، او را به محل امن بردیم

به گفته منبع امنیت ملی: "پس از آنکه آقای محمودی به کمیسیون حقوق بشر افغانستان تحویل داده شد نیز این نهاد متوجه امنیت او بود."

منبع امنیت ملی می‌افزاید که بقیه نهادهای امنیتی نیز مسئولیت داشتند تا متوجه امنیت او و همکارانش باشند.

امنیت ملی افغانستان محمودی و حمیدی را آزاد کرد

موسٰی محمودی رئیس جامعه مدنی ولایت لوگر اواخر ماه عقرب سندهایی را به‌رسانه‌ها سپرد که بر اساس آن، اخیراً بیش از ۵۰۰ دانش‌آموز پسر در شش مکتب در ولایت لوگر مورد سوء استفاده جنسی برخی معلمان مکتب قرار گرفته بودند.

پس از نشر آن گزارش در رسانه‌ها، ریاست امنیت ملی افغانستان او را بازداشت کرد و طی یک نامه خبری ادعا کرد که محمودی به‌خاطر پرونده پناهندگی این ادعا‌ها را کرده است.

به‌دنبال نگرانی سازمان عفو بین‌الملل و اظهارات سفیر پیشین امریکا در کابل مبنی بر بازداشت شدن محمودی، امنیت ملی او را به‌کمیسیون حقوق بشر افغانستان تحویل داد.

تلاش کردیم تا دیدگاه موسٰی محمودی را نیز در این گزارش بگیریم اما موفق نشدیم.

XS
SM
MD
LG