لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۱ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۴۰

سفیر افغانستان در پاکستان از بررسی 'پرونده عامر تهکالی' خبر می‌دهد


عاطف مشعل سفیر افغانستان در پاکستان

عاطف مشعل سفیر افغانستان در پاکستان از بررسی کامل پرونده عامر تهکالی خبر می‌دهد.

این صدای توبه کشیدن‌ها از عامر تهکالی است. تصویرهای پخش‌شده نشان می‌دهد که او پس از لت‌وکوب در یک زندانی در خیبر پشتونخوا از سوی پولیس پاکستان، به توبه کشیدن مجبور می‌شود.

بربنیاد معلومات سفارت پاکستان عامر تهکالی در پاکستان زاده شده است اما در اصل او از افغانستان است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که آقای تهکالی پس از آن با برخورد نادرست پولیس پاکستان روبه‌رو شد که او چندی پیش در یک ویدیو به پولیس خیبر پشتونخوا بد و رد گفته بود.

عاطف مشعل سفیر افغانستان در پاکستان در پیامی به رادیو آزادی گفت: "مسئولان در پاکستان به او اطمینان داده اند که با عاملان این رویداد برخورد قانونی می‌شود."

او افزود: "رضی‌الله که در پشاور به عامر مشهور است برخورد خشونت آمیز، شکنجه و قضیه ضد کرامت انسانی با او تحت بررسی جدی ما قرار دارد. مسئولان در اسلام‌آباد به من اطمینان داده اند که به قضیه رسیدگی می‌شود و اطمینان داده اند که عاملان این جنایت توقیف و عزل می‌شوند."

این در حالی است که در ایران نیز پرونده‌های زیادی خشونت پولیس ایران با پناه جویان افغان ثبت شده است.

در ماه ثور سال روان مرزبانان ایرانی پناه جویان افغان را مجبور کرده بودند تا خود را به دریای هریرود بیاندازند.

یک ماه پس از این رویداد پولیس ایران به موتر حامل پناه جویان افغان شلیک کرد و پس از آن موتر آتش گرفت.

این دو رویداد جان ۱۷ تن را گرفت و شماری نیز زخمی شدند.

موتری آتش‌گرفته پناهجویان افغان در ایران
موتری آتش‌گرفته پناهجویان افغان در ایران

در همین حال شماری از آگاهان روابط بین‌الملل می‌گویند حکومت افعانستان در باره پناه جویان افغان باید یک توافق دو طرفه با کشور‌های همسایه انجام دهد.

صفت‌الله یکی از آنان می‌گوید برخورد‌های اخیر در پاکستان و ایران نشان می‌دهد که با پناه جویان افغان برخورد ضد قوانین جهانی پناه جویان می‌شود.

آقای صافی گفت: "بدبختانه پس از ایران در پاکستان نیز چنین برخوردها صورت می‌گیرد، این برخوردها زمانی حل می‌شود که حکومت افغانستان بتواند در قانونی کردن اتباع خود و همین‌گونه در نگهداری تعهدات بین‌المللی توجه کند."

اکنون در ایران و پاکستان میلیون‌ها افغان زندگی می‌کند که بیشتر آنان اسناد قانونی ندارند.

برخورد اخیر پولیس خیبر پشتونخوا با عامر تهکالی واکنش‌های زیادی را در داخل خاک پاکستان نیز به‌همراه داشته است آنان می‌خواهند عاملان این رویداد بازداشت شوند.

XS
SM
MD
LG