لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۴۶

لویه جرگه مشورتی صلح با سخنرانی اشرف غنی افتتاح می‌شود


آرشیف

کابل امروز از لویه جرگۀ مشورتی صلح میزبانی می‌کند.

این جرگه به هدف مشورت در بارۀ سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان برگزار می‌شود.

عنایت صافی عضو کمیتۀ روابط عامه و مطبوعات لویه جرگۀ مشورتی صلح به رادیو آزادی دیشب گفت که تمام آمادگی‌ها برای برگزاری جرگه اتخاذ شده: "اعضای لویه جرگۀ مشورتی صلح از سرتاسر افغانستان به کابل تشریف آورده اند. این جرگه با سخنرانی رئیس جمهور محمد اشرف غنی افتتاح می‌شود."

به گفتۀ آقای صافی، در این جرگه حدود ۳۲۰۰ تن اشتراک خواهند کرد.

رئیس جمهور غنی جمعۀ گذشته گفته بود که بر مبنای قانون اساسی و قانون جزا، صلاحیت رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را ندارد و در مورد سرنوشت آنها، لویه جرگه مشورتی را فرا می‌خواند.

به گفتۀ حکومت افغانستان، این صدها زندانی طالبان به ارتکاب جرایم سنگین متهم هستند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

آقای غنی در دیدار با هیئت اداری لویه جرگۀ مشورتی صلح شام دیروز در ارگ گفته است که قطعنامۀ این جرگه به هیئت مذاکره کنندۀ صلح، طالبان و جهان باید پیام‌های واضح داشته باشد.

به اساس خبرنامۀ ارگ، رئیس جمهور افغانستان در این دیدار همچنان گفته که امروز نه تنها روز تاریخی بلکه یک روز تاریخ ساز است.

طالبان در واکنش به برگزاری لویه جرگۀ مشورتی صلح در اعلامیه‌ای گفته اند که این جرگه به بهانۀ سرنوشت زندانیان فرا خوانده می‌شود و ممکن از آن برخلاف صلح و آرزوهای مردم افغانستان استفاده شود.

به هدف تامین امنیت جرگه، تدابیر شدید امنیتی در پایتخت اتخاذ شده. این جرگه سه روز دوام خواهد کرد.

کمیسیون امنیتی لویه جرگۀ مشورتی صلح در اعلامیه‌ای از مردم خواسته که در روز های برگزاری جرگه، بین کابل و ولایات همجوار رفت و آمد نکنند.

XS
SM
MD
LG