لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۰۴

دیدگاه‌های متناقض در باره آتش‌بس، یک روز پس از رهایی زندانیان طالب


زندانیان رها شده‌ای طالبان توسط حکومت افغانستان

یک روز پس از تأیید آزادی زندانیان گروه طالبان، طرف‌های درگیر جنگ افغانستان درباره برقراری آتش‌بس و کاهش خشونت سخنان متناقضی گفته‌اند.

حکومت افغانستان گفته که گروه طالبان باید خواست لویه جرگه مشورتی صلح را بپذیرد و پیش از آغاز مذاکرات صلح اعلام آتش‌بس کند.

با برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح و تأیید طرح رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان، انتظار می‌رفت که دو طرف بر سر آتش‌بس یا کاهش خشونت توافق کنند.

اما اکنون گروه طالبان به‌عنوان یک طرف جنگ می‌گوید که برقراری آتش‌بس بخشی از مذاکرات صلح خواهد بود.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پیامی به رادیو آزادی نوشته که این گروه عملیات نظامی خود را کاهش داده، اما به نوشته او، به حمله‌ها و فعالیت‌های "تحریک‌آمیزِ" نیروهای دولتی پاسخ می‌دهد.

از سوی دیگر، جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به رادیو آزادی گفته: "حکومت افغانستان پیوسته به برقراری آتش‌بس تاکید کرده است، این تنها خواست حکومت نه بلکه خواست اعضای جرگه مشورتی صلح و مردم نیز است، اما طالبان خلاف اراده مردم حرکت می‌کنند."

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان
جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان

آقای فیصل در پیامی به رادیو آزادی نوشته که "همه خواستار توقف خون‌ریزی در کشور هستند، اما طالبان آن را نمی‌پذیرند."

این در حالیست که مارک پوتزل، فرستاده ویژه آلمان برای افغانستان از گروه طالبان خواسته که همزمان با آغاز مذاکرات صلح آتش‌بس کند.

انتظار می‌رود که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امروز، دوشنبه (۲۰ اسد)، حکم رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان نیز امضا کند.

آقای غنی در مراسم اختتامیه لویه جرگه گفت: "پس از پایان این مراسم [این حکم] را امضا می‌کند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در لویه جرگه مشورتی صلح
محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در لویه جرگه مشورتی صلح

منابع حکومت به پرسش‌های رادیو آزادی درباره این که آیا حکم آزادی این زندانیان امضا شده و این که آن‌ها چه زمانی آزاد می‌شوند، به نتیجه نرسید.

در این میان یاسر احمدزی، رئیس انستیوت صلح در واشنگتن می‌گوید که موضوع آتش‌بس باید پیش از این در تفاهم میان امریکا و طالبان مشخص می‌شد.

آقای احمدزی می‌گوید، اکنون امریکا باید به عنوان جانب سوم و ناظر از این روند نظارت کند که مذاکرات صلح به موفقیت برسد.

یاسر احمدزی، رئیس انستیوت صلح در واشنگتن
یاسر احمدزی، رئیس انستیوت صلح در واشنگتن

وی می‌گوید: "اکنون این به امریکا مربوط می‌شود که دوباره میانجی‌گری کند و فشار بیاورد، زیرا آن‌ها (طالبان) مستقیماً می‌گویند که این نقض تفاهمنامه بین آن‌ها و ایالات متحده است. به این معنی که در تفاهمنامه دو طرف هیچ چیزی در مورد آتش‌بس ذکر نشده است."

آقای احمدزی همچنین پیشنهاد می‌کند که برای حل اختلافات بین دولت افغانستان و طالبان، باید سازمان ملل میانجی‌گیری و نظارت کند.

XS
SM
MD
LG