لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۰۸

ستاد انتخاباتی ترمپ حمایت طالبان از دونالد ترمپ در انتخابات را رد کرد


کمپاین انتخاباتی دونالد ترمپ

سخنگوی ستاد انتخاباتی دونالد ترمپ در واکنش به پشتیبانی گروه طالبان از آقای ترمپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا گفته که رئیس جمهوری همواره از منافع ایالات متحده حفاظت می‌کند.

تیم مورتو سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای ترمپ گفته که آنها پشتیبانی طالبان را رد می‌کنند و این گروه باید بداند که برای رئیس جمهوری منافع امریکا ارزش دارد و برای حفظ آن از هر راه ممکن تلاش می‌کند: (سی بی‌اس) نیوز، گزارش داده که ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان گفته که "آنها امیدوار هستند که دونالد ترمپ در انتخابات پیشرو پیروز شود و حضور نظامی امریکا در افغانستان را به پایان برساند."

(سی بی‌ایس) همچنین به نقل از یک مقام دیگری طالبان که از او نام گرفته نشده گفته که: "وقتی از مبتلا شدن دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا به بیماری کووید ۱۹ آگاهی یافتیم، نگران شدیم اما حالا به نظر می‌رسد که او بهتر شده است."

نماینده های دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر
نماینده های دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر

در گزارش آمده است که طالبان بخاطری مشتاق پیروزی رئیس جمهور ترمپ در انتخابات امریکا هستند که او می‌خواهد پس از ۱۹ سال جنگ، سربازان آن کشور را از افغانستان بیرون کند: یکی از مقام‌های طالبان به سی بی‌اس گفته است که "احتمالا دونالد ترامپ برای جهان یک آدم مضحک باشد اما او برای طالبان یک شخص هوشیار و عاقل است."

در همین حال عبدالطیف نظری کارشناس روابط بین‌الملل با اشاره به این موضوع می‌گوید که پس از توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان در قطر، یک نوع تعامل میان دو طرف شکل گرفته است: "توافق‌نامه صلح دوحه، دو طرف را نسبت به آینده تعامل دچار روابط جدی کرده است. بنابر این واکنش طالبان می‌تواند از همین زاویه قابل تحلیل باشد. در عین حال فراموش نباید کرد که اداره آقای ترمپ امتیازهای بزرگی را برای طالبان داده است و امارت اسلامی طالبان را به گونه غیر رسمی به رسمیت شناخته است."

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در پیام تازه‌ای امروز گفته که ( سی‌بی‌اس) نیوز، گفته‌های او را نادرست تعبیر کرده و آنچه که نوشته است چنین چیزی در مصاحبه با سی بی‌اس گفته نشده است.

مراسم امضای توافقنامه آوردن صلح به افغانستان میان امریکا و طالبان در قطر
مراسم امضای توافقنامه آوردن صلح به افغانستان میان امریکا و طالبان در قطر

توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان در ماه فبروری سال جاری به امضا رسید و امریکا گفته که بر اساس این توافق‌نامه، تا بهار سال ۲۰۲۱ میلادی، سربازان خارجی افغانستان را ترک خواهند کرد.

در حال حاضر کمتر از ۵ هزار سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند و رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی امریکا تاکید کرده که این تعداد نیز در اوایل سال آینده به ۲۵۰۰ تن کاهش خواهد یافت.

در عین حال مایک پومپیو وزیرخارجه امریکا ماه گذشته در دیدار با عبدالغنی برادر معاون سیاسی گروه طالبان در دوحه تاکید کرد که قرار است نظامیان امریکایی تا ماه اپریل یا می سال ۲۰۲۱ به گونه کامل افغانستان را ترک کنند.

آرشیف، شماری از سربازان امریکایی در حال گشت زنی در ولسوالی کجکی ولایت هلمند
آرشیف، شماری از سربازان امریکایی در حال گشت زنی در ولسوالی کجکی ولایت هلمند

در همین حال دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا در برگه توییترش چند روز پیش نوشت که او می‌خواهد، تا کریسمس، نیروهای امریکایی از افغانستان به کشور‌شان بر گردند.

اما عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان پس از اینموضع آقای ترمپ گفت که خروج نظامیان امریکایی پیش از تامین صلح در افغانستان، بر اوضاع این کشور اثر گذار خواهد بود.

XS
SM
MD
LG