لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱ دلو ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۸

واکنش‌ها به قتل رحمت‌الله نیکزاد؛ نی: خبرنگاران افغان امنیت ندارند


رحمت‌الله نیکزاد، رئیس اتحادیه خبرنگاران ولایت غزنی

پیکر رحمت‌الله نیکزاد، که دیروز دوشنبه (اول جدی) به دست افراد مسلح ناشناس کشته شد، عصر سه‌شنبه در منطقه قلعه نو ولسوالی خواجه عمری ولایت غزنی به خاک سپرده شد.

در مراسم خاکسپاری آقای نیکزاد مسئولان محلی، نمایندگان رسانه‌ها و نهادهای حمایت از رسانه‌ها و جمعی از علما شرکت کردند.

گلاب‌الدین امیری، معاون اتحادیه روزنامه‌نگاران غزنی قتل آقای نیکزاد را به معنای ضربه زدن به جامعه اطلاعاتی عنوان کرد: "کشتن خبرنگار به مثابه کشتن تمام اجتماع است. من از طرف‌های درگیر تقاضا می‌کنم که به کار خبرنگار احترام بگذارید. قتل یک خبرنگار روحیه تمام خبرنگاران را تضیف می‌کند و جامعه اطلاعاتی را سخت ضربه می‌زند. ما از این ناحیه سخت متاثر هستیم."

رحمت‌الله نیکزاد، رئیس اتحادیه خبرنگاران ولایت غزنی، شام دوشنبه در مقابل خانه‌اش و در برابر چشمان فرزندانش در شهر غزنی به دست افراد مسلح ناشناس کشته شد.

او با خبرگزاری اسوشتیدپرس و شبکه تلویزیونی الجزیره کار می‌کرد.

قتل آقای نیکزاد واکنش‌هایی را در داخل و خارج کشور در پی داشته است.

نهاد حامی رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) حکومت را در تأمین امنیت خبرنگاران ناکام دانسته است.

مجیب خلوتگر
مجیب خلوتگر

مجیب خلوتگر، رئیس این نهاد با اشاره به قتل آقای نیکزاد به رادیو آزادی گفت که "خبرنگاران نه در شهرها و نه در روستاها امنیت ندارند."

سازمان عفو بین‌الملل کشته شدن آقای نیکزاد را جنایت دانسته است.

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی و حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان قتل نیکزاد را محکوم کرده‌اند.

هنوز هیچ فرد یا گروه مسئولیت قتل آقای نیکزاد بر عهده نگرفته است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در اعلامیه‌ای، در این مورد اظهار تاسف کرده و قتل آقای نیکزاد را ضایعه‌ای برای افغانستان دانسته است.

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان شام روز گذشته به رادیو آزادی گفت که تلاش‌های جدی برای یافتن عاملان قتل رحمت‌الله نیکزاد آغاز شده است.

برخی از مسئولان رسانه‌ها قتل خبرنگاران در هفته‌های اخیر را مایه نگرانی دانسته‌اند.

دانش کروخیل، رئیس خبرگزاری پژواک به رادیو آزادی گفت: "حملات اخیر مستقیماً خانواده اطلاع‌رسانی و ژورنالیستان را به تشویش انداخته است. همه ما بخصوص همکاران ولایتی ما که اگر با پژواک و یا با دیگر رسانه‌ها کار می‌کنند، این مسئله تشویش ما را بیشتر ساخته. حکومت باید در تامین امنیت خبرنگاران اقدامات کند."

یما سیاوش، مجری پیشین تلویزیون طلوع‌نیوز، محمد الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی، ملاله میوند گوینده تلویزیون انعکاس در هفته‌های گذشته کشته شدند. همچنین مرگ محمدرفیق صدیقی رئیس اجرائی پیشین تلویزیون خورشید و فردین امینی گوینده تلویزیون آریانا هم «مشکوک» خوانده شده است.

XS
SM
MD
LG