لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۵۶

غنی: امریکا پس از بررسی قرارداد با طالبان با حکومت افغانستان مشوره می‌کند


محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

پس از به میان آمدن اداره تازه به ریاست جو بایدن در امریکا و گفتگوی مشاوران شورای امنیت ملی دو کشور روی روند صلح افغانستان، ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که امریکا قراردادش را با طالبان بررسی کرده و‌ پس از‌ آن با حکومت افغانست مشورت خواهد کرد.

محمد اشرف غنی در نشست روز دوشنبه (۶ دلو) کابینه گفت که فصل‌ تازه‌یی از مناسبات با امریکا باز شده و دوام خواهد کرد.

به‌ گفته‌ای او قرارداد امنیتی میان حکومت افغانستان و امریکا پابرجا خواهد ماند: "یک بررسی سریع قرارداد طالب‌ها با امریکا از طرف شورای امنیت امریکا روی دست گرفته خواهد شد و بعد از آن یک مشوره اساسی به همراه ما خواهد صورت گرفت تا به یک‌ نقشه اساسی مشترک برای تامین‌ منافع‌ مشترک خود برسیم."

او افزود که امریکا، افغانستان را شریک اساسی خود می‌داند و شکل ارتباط میان این دو کشور دولت با دولت خواهد بود.

آقای غنی افزود که موقف صلح‌ افغانستان مشروعیت و حمایت واضح بین‌المللی را دارد و جامعه بین‌المللی با افغانستان هماهنگ‌ است‌.

این در حالی‌ست که میر رحمان رحمانی، رئیس ولسی‌جرگه در نشست عمومی روز دوشنبه از تعیین هیئت ۲۰ نفری متشکل از اعضای مجلس خبر داد و گفت که آنان طرحی برای چگونگی پیشبرد گفت‌وگوهای صلح آماده خواهند کرد: "در حدود ۲۰ تن از وکیل‌ صاحب‌ها اگر موافق باشید در یک کمیسیون آماده شوند و یک طرح بخاطر صلح آماده کنند و به تالار شریک بسازند، تحت ریاست خود رئیس ولسی جرگه."

ناجیه انوری
ناجیه انوری

از سویی هم ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح به رادیو آزادی می‌گوید که رهبری دولت از هرگونه طرح سازنده برای صلح استقبال می‌کند: "صلح یک روند ملی است و مشارکت فعال و معنی‌دار همه اقشار جامعه در آن یک امر حتمی و ضروری است رهبری دولت افغانستان و نهادهای صلح در کشور همیشه به مشوره‌ها، پیشنهادات و طرح‌های سازنده همه اقشار جامعه و نمایندگان افغانستان گوش داده و از ارائه آن استقبال می‌کند."

ولسی جرگه در حالی‌ این تصمیم را گرفته که حمدالله محب مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری گفته گروه طالبان اراده‌ای برای برقراری صلح ندارند و آزادی پنج هزار زندانی این گروه هم کمکی به کاهش خشونت‌ها نکرده است.

آقای محب از نیروهای مسلح خواسته که آماده شوند تا به حملات بهاری گروه طالبان پاسخ دهند.

عملیات نظامی نیروهای افغان در ولایت هلمند
عملیات نظامی نیروهای افغان در ولایت هلمند

حالا پرسش اصلی این است که چرا همزمان با آغاز گفتگوهای صلح، از آمادگی‌ها برای تشدید جنگ سخن گفته می‌شود. عبیدالله بهیر، کارشناس مسائل صلح می‌گوید: "هر دو طرف‌ جنگ، حکومت افغانستان و طالبان در حالت غیرقابل پیش‌‌بینی هستند. ترس از یک آینده نو آنها را به همین آمادگی مجبور می‌سازد. از نگاه استراتژیک این خوب است که طرف‌ها به بدترین حالت آماده باشند، اما تلفات انسانی که مردم افغان هر روز در همین وطن می‌دهند و شاید خشونت و جنگ زیاد شود، بسیار نگران‌کننده است."

نگرانی‌ها از افزایش خشونت‌ها‌ در حالی ا‌ست که به‌گفتهٔ یکی از اعضای هیئت گفتگو کنندهٔ دولت افغانستان به روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که از یازده روز بدینسو هیچ نشستی میان هیئت‌های طالبان و‌ دولت صورت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG