لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۵۵

شورای ولایتی: کشت کوکنار و قاچاق موادمخدر سبب ناامنی غور شده است


آرشیف: برداشتن شیره کوکنار

شورای ولایتی غور می‌گوید، قاچاقبران موادمخدر جهت زمینه سازی به قاچاق موادمخدر از شمال به جنوب، بخش‌های از این ولایت را قصداً نا امن می‌سازند.

سروی اداره احصایه مرکزی و معلومات نشان میدهد که در سال جاری شمسی میزان کشت کوکنار در ولایت غور در مقایسه به سال گذشته ۴۶ درصد افزایش یافته است و در این سال بالای ۲۸۴۸ هکتار زمین کوکنار کشت شده بود.

باشنده‌گان ولایت غور و فعالین مدنی می‌گویند، با افزایش ناامنی‌ها، میزان قاچاق موادمخدر نیز از شمال و از طریق این ولایت به جنوب، و برعکس آن افزایش یافته است.

حسن حکیمی فعال مدنی در ولایت غور می‌گوید، طالبان و افراد مسلح غیرمسئول با ناامن ساختن غور، زمینه فعالیت قاچاقبران و کشت کوکنار را فراهم ساخته اند.

آرشیف: یک کشتزار تریاک در افغانستان، عکس جنبه تزئینی دارد
آرشیف: یک کشتزار تریاک در افغانستان، عکس جنبه تزئینی دارد

او افزود: "ولایت غور مسیر قاچاق موادمخدر از ولایت‌های فاریاب، سرپُل و جوزجان به ولایت هلمند است. قاچاق موادمخدر از این طریق منبع بزرگ عاید برای قاچاقبران، طالبان مسلح و برخی گروه‌های مسلح غیرمسئول است. طالبان به این هدف می جنگند تا تمامی راه های ترانزیت موادمخدر در اختیار شان باشد. ما از حکومت می‌خواهیم که برای کاهش جرایم و کنترول طالبان بالای مناطق، با قاچاق موادمخدر مبارزه کند."

شورای ولایتی غور از بی‌توجهی حکومت در جلوگیری از کشت کوکنار انتقاد می‌کند.

عبدالحمید ناطقی رییس شورای ولایتی غور به رادیو آزادی گفت، به دلیل بی توجهی نهادهای مسئول، به شمول ولسوالی‌ها، حتی در مناطق نزدیک به مرکز ولایت غور نیز کوکنار کشت می‌شود.

آقای ناطقی گفت: "حکومت در مبارزه با کشت کوکنار و قاچاق موادمخدر در غور دست آورد خوبی ندارد، در ولسوالی دولتیار و مناطق نزدیک به مرکز ولایت غور کوکنار کشت می‌شود. همچنان راه ترانزیت موادمخدر از شمال به جنوب و برعکس آن از ولسوالی چهارصده و منطقه شهرک می‌گذرد و این مسأله سبب نگرانی باشنده‌گان غور شده است."

نهادهای امنیتی همکاری مردم را در مبارزه با موادمخدر می‌ستاید، اما با آن هم افزایش کشت کوکنار در این ولایت را تایید می‌کند.

امیر داد پارسا سخنگوی قوماندانی امنیه غور می‌گوید، کوکنار در مناطقی کشت می‌شود که تحت نفوذ طالبان قرار دارد.

او می‌افزاید: "در سال جاری ۲۶ قاچاقبر موادمخدر در ولایت غور دستگیر و دوسیه‌های آنان به سارنوالی محول شده است و از نزد آنان بیش از چهار هزار کیلوگرام موادمخدر ضبط شده است. متاسفانه کشت کوکنار در ولسوالی‌های تیوره، چهارصده و قریه جان آهنگران و برخی مناطق و ولسوالی های نا امن صورت می‌گیرد."

افزایش میزان کشت کوکنار و قاچاق موادمخدر در غور در کنار گسترش ناامنی‌ها، دسترسی به موادمخدر را بیشتر ساخته و تعداد معتادان موادمخدر، به ویژه جوانان با گذشت هر ماه افزایش میابد.

XS
SM
MD
LG