لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۵۵

ابراز امیدواری امریکا برای وارد شدن ایران در گفت‌وگوی هسته‌ای ۲۰۱۵


آرشیف، یک مرکز اتمی در ایران

ایالات متحده ابراز امیدواری کرده است که ایران وارد گفت‌وگوی سازنده در مورد معاملۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ شود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده در چهارم ماه مارچ گفت، واشنگتن خرسند است که شرکای اروپایی‌اش از صدور قطعنامۀ که در آن از ایران انتقاد شده، منصرف شدند.

به اساس گزارش‌ها، این اقدام پس از آن شد که "نشانه‌های تشویق کننده" در مورد آیندۀ موافقت نامۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از جانب تهران دیده شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده

آقای پرایس به خبرنگاران گفت: "با علاقمندی زیاد چشم به راه تمایل ایران برای وارد شدن در گفت‌وگو هایی است که به پیشرفت معتبر و ملموس بیانجامد.

او افزود، به‌گونۀ بسیار واضح گفته اند که آمادۀ دخیل شدن در دیالوگ سازنده هستند."

به گفتۀ پرایس، این پیشنهادی است که روی میز بوده.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، در سال ۲۰۱۸ کشورش را از معاملۀ هسته‌ای ایران و شش قدرت جهان بیرون کرد و تحریم‌های اقتصادی بر ایران را از سر گرفت تا این کشور به گفت‌وگوی مجدد حاضر شود.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، در سال ۲۰۱۸ کشورش را از معاملۀ هسته‌ای ایران و شش قدرت جهان بیرون کرد.
دونالد ترمپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، در سال ۲۰۱۸ کشورش را از معاملۀ هسته‌ای ایران و شش قدرت جهان بیرون کرد.

از آن زمان به این سو تنش‌ها میان واشنگتن و تهران افزایش یافته.

ایران هم در پاسخ بخشی از تعهدات کلیدی‌اش در موافقت‌نامه را نقض کرده.

حالا ادارۀ جدید ایالات متحده به رهبری جو بایدن، رئیس جمهور این کشور برای پیوستن دوبارۀ ایالات متحده به موافقت‌نامه تمایل نشان داده، اما تأکید می‌کند که ایران باید به اجرای کامل تعهداتش برگردد.

ایران که همیشه تلاش برای ساختن اسلحۀ هسته‌ای را رد کرده، می‌خواهد نخست از همه تحریم‌ها برطرف شوند.

در این میان، فرانسه، بریتانیا و جرمنی تصمیم داشتند تا قطعنامۀ را به حمایت ایالات متحده در نشست آینده ادارۀ بین‌المللی انرژی اتمی در ویانا صادر کنند.

قطعنامه ای که در آن اقدام ایران برای تعلیق برخی از بازرسی‌های مفتشین ادارۀ بین‌المللی انرژی اتمی از تأسیسات هسته‌ای‌اش نکوهش شده.

اما آن‌ها از این اقدام همزمان با تلاش‌های رافائل گروسی، رئیس این اداره برای دستیابی به سازش با ایران، صرف نظر کردند.

وزارت خارجۀ جرمنی گفته است: تصمیم گرفتند که قطعنامه را صادر نکنند و ایران حالا باید ثابت کند که برای احیای معاملۀ هسته‌ای جدی است.

روسیه، چین و ایران از تصمیم لغو صدور قطعنامه استقبال کرده اند.

وزارت خارجۀ ایران گفته است، این تحولات مسیر دپیلوماسی به ابتکار ایران و ادارۀ بین‌المللی انرژی اتمی را باز نگهداشته می‌تواند.

به گزارش مرکز خبر رادیو آزادی، یک دیپلومات که نامش ذکر نشده، گفته است، نشانه‌های از نیت خوب ایران در قسمت لغو صدور قطعنامه اروپا کلیدی است.

آن سو، یک دیپلومات فرانسه‌ای گفته است، اگر تهدید صدور قطعنامۀ اروپایی‌ها تا آخرین لحظات نگهداشته نمی‌شد، نشانه‌های تشویق کننده از جانب ایران بدست نمی‌آمد.

این دیپلومات گفته است، ملاقات امضا کننده‌های باقی ماندۀ موافقت‌نامه هسته‌ای – فرانسه، جرمنی، بریتانیا، روسیه، چین و ایران ظرف ۲ هفته در بروکسل، پایتخت بلجیم محتمل است.

انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده در سوم ماه مارچ گفت، کشورش تحریم‌ها بر ایران را به عنوان بازگشت آن کشور به معامله، کاهش خواهد داد.

او به تلویزیون پی‌بی‌اس گفت: اگر ایران به مکلفیت‌هایش در موافقت‌نامه عمل کند، ایالات متحده نیز کار مشابه خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG