لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۱۶

گفت‌وگوها میان هیئت‌های امریکا و طالبان امروز در دوحه آغاز می‌شود


راست به چپ- امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان امروز شنبه (۶ قوس ۱۴۰۰) با توماس وست نماینده امریکا برای افغانستان گفت‌وگوهای مفصل شانرا در دوحه آغاز می‌کنند.

وزارت خارجه امریکا هفته قبل گفت که آقای وست برای دو هفته در دوحه باقی می‌ماند.

مقام‌های امریکایی گفته اند که با طالبان در باره مبارزه با تروریسم، تخلیه شهروندان امریکایی و افغان‌هایی که با نهادهای امریکایی کار کرده اند و زندگی شان تحت حاکمیت طالبان در خطر است، کمک‌های بشری به افغانستان و وضعیت اقتصادی این کشور بحث می‌شود.

اما طالبان به آجندای این گفت‌وگوها به زاویه دیگر می‌نگرند.

بلال کریمی یک معاون سخنگوی حکومت طالبان شام دیروز جمعه به رادیو آزادی گفت: "مسایل دیگر که مورد بحث قرار خواهند گرفت، این است که به پیمان دوحه ارج گذاشته شود و به گونهٔ کامل تطبیق شود، پول‌های منجمد شده افغانستان در بانک‌های ایالات متحده و دیگر بانک های خارجی آزاد شوند، راه برای روابط دپلوماتیک معنادار باز گردد تا تعاملاتی که صورت می‌گیرد، به گونهٔ مسئولانه به آن رسیدگی شود و چالش‌ها و ممانعت‌هایی که در پیشرو موجود اند، به صورت احسن رفع شوند."

بر اساس توافق‌نامه دوحه میان طالبان و امریکا در ۲۹ ماه فبروری سال ۲۰۲۰ میلادی، طالبان متعهد هستند که به گروه‌های تروریستی در افغانستان اجازه فعالیت ندهند.

مقام‌های امریکایی هم گفته اند که بحث روی این موضوع خیلی مهم است.

بلال کریمی معاون سخنگوی حکومت طالبان
بلال کریمی معاون سخنگوی حکومت طالبان

اما آقای کریمی می‌گوید، دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان فعال نیستند و جنگجویان گروه داعش در زمان حکومت پیشین و حضور نیروهای نظامی امریکا و ناتو هم در افغانستان فعال بودند.

او افزود که حکومت طالبان حدود ۶۰۰ جنگجوی داعش را دستگیر کرده، بیش از ۲۰۰ تن آنها را کشته و اضافه از ۲۰ مخفیگاه جنگجویان داعش را از بین برده است.

بلال کریمی گفت که طالبان می‌خواهند که این گروه را در افغانستان ریشه کن سازد: "امارات اسلامی در پی این پدیده که بر اهداف نرم و کاملاً ملکی تحرکاتی داشتند و مردم ملکی را نشانه می‌گیرند، بوده و می‌خواهند که این پدیده را کاملاً از کشور ریشه کن کنند."

گفت‌وگوها میان طالبان و امریکایی‌ها پس از حاکمیت طالبان در ماه آگست برای اولین بار در نهم و دهم ماه اکتوبر در دوحه قطر برگزار شد.

پس از آن، توماس وست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان در پاکستان با رهبران طالبان دیدار کرد.

یک هفته بعد از این دیدار آقای وست برای حمایت مالی و دپلوماتیک امریکا از طالبان یک بار دیگر بر شرایط طرح امریکا و جامعه بین‌المللی تاکید کرد.

او گفت که طالبان باید بر ضد تروریسم مبارزه کنند، حکومت همه شمول ایجاد کنند و به دختران و زنان زمینه آموزش کار و مشارکت سیاسی را فراهم نمایند.

XS
SM
MD
LG