لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۰۲

آرزوی خیبر به حقیقت مبدل شد


خیبر ولی

خیبر ولی که نخستین بار از یکی از دوستانش در باره شامل شدن او در تیم کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان شنید، شاید باورش نمی‌شد، اما این خبر واقعی بود و در صفحه فیسبوک کریکت بورد پخش شده بود.

او می‌گوید با شنیدن این خبر اشک ریخت و به مادر و خواهر و برادران کوچک خود در خانه مژده داد که شاید از ناداری نجات یافته اند.

برای کسی که درد یتیمی کشیده، نان آور خانواده‌ ده نفری است و پس از چاشت در خیابان‌ها کارت‌ موبایل می‌فروشد، رسیدن به چنین جایی یک رویا بود.

خیبر می‌گوید گاه گاهی شماری از بازیکنان تیم ملی کریکت از او کارت موبایل می‌خریدند و او همیشه خود را در چهره آن‌ها می‌دید و سر انجام او به رویاهای خود دست یافت: "شب خیلی خوب گذشت، قسم می‌خورم از خوشحالی نخوابیدم، در خانه ما مانند عید خوشی بود. مادرم از خوشحالی گریه می‌کرد. وقتی خبر برگزیده شدن خودم را در تیم شنیدم برای خودم، مادرم و برادرانم گپ بسیار بزرگی بود. "

نام خیبر اکنون در فهرست بازیکنان کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان قرار دارد که برای افغانستان در جام ملت‌های آسیا و جام جهانی در همین رده بازی خواهند کرد.

افغانستان، هند، پاکستان، سریلانکا، بنگلا‌دش، کویت، نیِپال و امارات متحده عربی در مسابقات جام آسیا که از ۱۹ دسمبر در امارات متحده عربی آغاز می‌شود، حضور دارند.

رقابت‌های جام جهانی۱۹سال در ویست اندیز و در سال ۲۰۲۲ برگزار خواهد شد که افغانستان با پاکستان، زیمبابوه و پاپو نیوگینی در گروپ "سی" رقابت خواهد کرد.

راه یافتن به تیم ملی و تیم زیر ۱۹ سال کار آسانی نیست.

پیش ازین باورها چنین بود که برای راه‌یابی به تیم ملی و رقابت‌های جهانی، یک بازیکن باید افزون بر توانایی خوب، روابط گسترده نیز در کریکت بورد داشته باشد.

اما خیبر ولی می‌گوید استعداد‌ش او را کمک کرد به تیم ملی زیر نزده سال راه‌یابد و هیچ روابطی در کار نبود.

خیبر می‌گوید گاه گاهی شماری از بازیکنان تیم ملی کریکت از او کارت موبایل می‌خریدند و او همیشه خود را در چهره آن‌ها می‌دید و سر انجام او به رویاهای خود دست یافت
خیبر می‌گوید گاه گاهی شماری از بازیکنان تیم ملی کریکت از او کارت موبایل می‌خریدند و او همیشه خود را در چهره آن‌ها می‌دید و سر انجام او به رویاهای خود دست یافت

او می‌گوید هنگام گزینش نخست از ۵۰ بازیکن به ۲۵ و سپس به بخش اصلی تیم انتخاب شد:‌ "من کسی را نمی شناسم و واسطه هم ندارم، من یک آدم غریب هستم و در جاده‌ها کارت مبایل می فروشم، اما توانایی خود را نشان دادم و بر بنیاد توانایی‌ام به تیم آمدم، در بین پنجاه تن رنزها انجام دادم و در بیست و پنج آمدم آنجا پرفارمنس کردم و در تیم آمدم. "

کریکت بورد افغانستان در اعلامیه‌‌ای گفته است که توانایی را بر روابط و شناخت اولویت می‌دهد و تلاش می‌کند تا چنین استعدادهای پنهانی را نمایان کند، اما پیش از این انتقادهای گسترده از کمیته گزینش این بورد، وجود داشته اند.

شکایت‌ها بر این بوده که در گزینش بازیکنان روابط و شناخت بیشتر از استعداد و توانایی اولویت داده شده است.

خیبر ولی در رده اول دست راست قرار دارد و انتظار می‌رود از استعداد خود برای قهرمانی در جام آسیایی و جام جهانی کار گیرد.

خیبر که اکنون برای مسابقات آینده در ننگرهار تمرین می‌کند، می‌گوید تلاش خواهد کرد تا برای افغانستان خوب بازی کند: "جام آسیا و جام جهانی کریکت بازی های کوچک نیستند، من از پیش برای آنها آماده می‌شوم. انشاءالله برای افغانستان خوب کار خواهم کرد و موفقیت را به ارمغان خواهم آورد. "

خیبرولی باشنده ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار است که تا صنف ۱۲ درس خوانده است، اما می‌گوید که پس از مرگ پدرش فقر و کار فرصت ادامه آموزش را از او گرفته است.

برادران کوچکتر او در چهار راه مخابرات شهر جلال آباد، برای یافتن سواری به ریکشاهای دیگران در برابر پنج افغانی صدا می‌زنند.

یکی از برادرانش که شاکر نام دارد نمی‌توانست خوشحالی خود را پنهان کند: "آنقدر خوشحال شدیم که همه گریه کردند."

افغانستان کشوری با استعدادهای خوب در رشته کریکت به حساب می‌آید و برخی از بازیکنان جوان آن هنوز هم در لیگ‌های بین‌المللی بازی می‌کنند.

طرفداران کریکت در سراسر کشور می‌گویند که استعدادهای نهفته زیادی در افغانستان مانند خیبر ولی وجود دارند که اکنون در زمین‌های خاک آلود و بی‌چمن کریکت بازی می‌کنند.

آنان امیدوارند که مسئولان تازۀ کریکت بورد کشور این استعدادها را پیدا کنند و آنان را شامل رقابت‌های جهانی سازند.

XS
SM
MD
LG