لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۶ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۴۴

رلیف ویب: افغانستان با بحران بشری بی‌پیشینه رو به روست


عکس ارشیف: تعدادی از روزنامه های جهان

رلیف ویب

  • نشریۀ رلیف ویب نوشته است که افغانستان با بحران بشری بی‌پیشینه رو به رو است.

به نوشتۀ نشریه، وضعیت خراب اقتصادی که به فقر فزاینده انجامیده، حوادث طبیعی و کووید – ۱۹ سبب بروز بحران شده است.

در ادامه می خوانیم که در سال ۲۰۲۱ بیش از هفتصد هزار تن به اثر جنگ بیجا شده اند که به نوشتۀ نشریه ۸۰ درصد آن‌ها زنان و کودکان اند.

در سال ۲۰۲۱ هشتاد هزار افغان در نتیجه جنگ ها بی جا شده اند

رلیف ویب می نویسد که در حال حاضر شمار کل افراد بیجا شدۀ داخلی به اثر جنگ در سراسر کشور سه میلیون و چهارصد هزار تن تخمین می شود.

به نوشتۀ نشریه، حدود بیست و چهار میلیون و چهارصد هزار تن در سال روان میلادی به کمک‌های انسان دوستانه نیاز خواهند داشت.

شماری از مخاطبان رادیو آزادی می گویند که پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان وضعیت اقتصادی‌شان به شدت دگرگون شده است.

پس از وضع قوانین سختگیرانۀ طالبان عمدتاً بر زنان، هزاران زن وظایف‌شان را از دست دادند.

تعدادی از آن‌ها کشور را ترک کردند و عدۀ از آن‌ها هم خانه نشین شده اند.

یجیتال ژورنال

  • نشریۀ دیجیتال ژورنال به ادامۀ محروم ماندن دختران بالاتر از صنف ششم مکاتب از حق آموزش در افغانستان توجه کرده است.

در مطلب به نگرانی اتحادیۀ اروپا توجه شده است که گفته است طالبان به خواست‌های افغان‌ها در مورد آموزش دختران گوش نمی دهند.

نشریه به نقل از خبرگزاری فرانس پرس نوشته است که با وضع محدودیت بر آموزش دختران، به رسمیت شناخته شدن طالبان دشوارتر شده است.

در مطلب به نقل از توماس نیکلسن، نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان آمده است، طالبان که دختران را از آموزش محروم کرده اند، رهبران اتحادیۀ اروپا می پرسند که طالبان چه قدر به تعهدات خود پایبند اند؟

سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان : حکومت طالبان به تقاضاهای مردم گوش نمی دهد.

در ادامهٔ این مطلب آمده است٬ نیکلسن در مصاحبه با خبرگزاری فرانس پرس گفته است که حکومت طالبان به تقاضاهای مردم گوش نمی دهد.

شماری از مقامات طالبان گفته اند که مخالف آموزش دختران نیستند، اما به گفتۀ آن ها، تا زمان ایجاد شرایط مصئون آموزش، تصمیم گرفته شده است تا دختران در خانه بنشینند.

طالبان از کار روی یک طرح در این مورد نیز سخن گفته اند اما با گذشته ماه‌ها نمی گویند که چه پیشرفتی صورت گرفته است و روشن نیست که سرانجام مکاتب به روی دانش آموزان دختر بالاتر از صنف ششم مکتب چه زمان باز خواهد شد.

به نوشتۀ نشریه، اتحادیۀ اروپا گفته است که اگر طالبان بگذارند این دختران به مکتب بروند، برای به رسمیت شناخته شدن حکومت‌شان موثر خواهد بود.

XS
SM
MD
LG