لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۵۵

ملل متحد: میلیون‌ها بیجا شده در افغانستان به کمک‌های فوری نیاز دارند


آرشیف - بیجا شده های داخلی در افغانستان

معاون کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در سفرش به افغانستان می‌گوید به کمک‌های بشری گسترده در اینکشور نیاز است.

کیلی کیلیمنتس دیروز (۲۲ جوزا) با رسیدن به میدان هوایی کابل، از هدف سفرش کوتاه جزئیات داد: "اینجا و به این کشور آمده‌ام تا ببینم که چگونه می‌توانیم بهترین حمایت از مردم افغانستان داشته باشیم."

کیلیمنتس افزود که میلیون‌ها تن از افغان‌ها از خانه‌های‌شان بیجا شده و به کمک‌های فوری نیاز دارند.

به گفته او، افغان‌ها به ویژه زنان و کودکان به دسترسی به حقوق‌شان نیاز دارند و باید برای مشارکت در زندگی اجتماعی گذاشته شوند.

اظهارات معاون کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس گزارش ماه مارچ سازمان ملل متحد، پارسال بیش از ۷۰۰ هزار تن در افغانستان از خانه‌های‌شان بیجا شده اند.

بر اساس این گزارش، در سال‌های گذشته هم در نتیجه جنگ، خشکسالی و رویداد‌های طبیعی بیش از ۵.۵ میلیون تن در افغانستان بیجا شده بودند.


به گزارش کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، در ایران و پاکستان بیش از ۲.۲ میلیون شهروند افغانستان با اسناد قانونی بسر می‌برند.

شمار پناهجویان غیرقانونی در این دو کشور هم بیش از سه میلیون تن تخمین می‌شود.

سازمان ملل متحد می‌گوید که با حاکمیت دوباره طالبان در افغانستان، شمار افغان‌های که می‌خواهند کشور شانرا ترک کنند، افزایش یافته است.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تخمین می‌کند که پس از سوریه و ونزویلا، افغانستان بیشترین شمار پناهجویان و بیجا شده‌ها را در جهان دارد.

مرتبط

XS
SM
MD
LG