لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۹ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۲۱

خبر ها

مسابقه بین تیم های فوتبال افغانستان و کمبودیا دو- دو مساوی پایان یافت

عکس جنبۀ تزینی دارد

در ادامه مسابقات راه یابی به بازی‌های جام ملت‌های آسیا، تیم ملی فوتبال افغانستان امروز به مصاف کمبودیا رفت و این بازی ساعت چهار عصر امروز به وقت افغانستان آغاز شد.

تیم افغانستان و کمبودهریک دو گول به ثمر رسانده و بازی مساوی پایان یافت.

تیم ملی فوتبال افغانستان در سلسله مسابقات راه یابی به بازی‌های جام ملت‌های آسیا در هفته گذشته به مصاف هانگ کانگ و هند رفت و در هردو بازی یک در برابر دو، شکست خورد.

هرچند چین از میزبانی جام فوتبال ملت‌های آسیا منصرف شده و تا حال کشور میزبان این مسابقات مشخص نیست، اما فیفا گفته که قرار است این بازی‌ها در اوایل سال آیندۀ میلادی آغاز شود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

کار اعمار کانال قوش تپه درشمال افغانستان ادامه دارد

بهره برداری از کانال قوش تپه باعث افزایش محصولات زراعتی در بخش های وسیعی از شمال افغانستان خواهد شد

مسولان اعمار کانال قوش تپه در شمال افغانستان می گویند که کار این پروژه بزرگ به سرعت ادامه دارد و قبل از موعد تعیین شده، تکمیل خواهد شد.

پروژه عظیم آبیاری قوش تپه که سروی آن در سال ۲۰۱۸ آغاز شد، سالانه حدود ۱۰ میلیارد متر مکعب آب دریای آمو را در امتداد ۲۸۰ کیلومتر برای آبیاری حدود ۵۰۰ هزار هکتار زمین به ولایات بلخ، جوزجان و فاریاب می رساند. این کانال دارای ۱۰۰ متر عرض و ۸.۵ متر عمق است.

انجنیر فرید عظیم مسول ولایتی کانال قوش تپه به خبرگزاری پژواک گفته که مصارف این پروژه آبیاری ۶۰ میلیارد افغانی برآورد شده و از بودجه ملی دولت افغانستان تمویل می شود.

به گفته فرید عظیم، پس از تکمیل این پروژه حیاتی، افغانستان از نظر غله خودکفا خواهد شد.

سازمان بین المللی مهاجرت برای افغانهای که به کشور بر می گردند زمینه کار فراهم میکند

سازمان بین المللی مهاجرت یا آی . او . ام

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) می گوید که با حمایت از کسب و کارهای کوچک محلی در افغانستان، برای افغان هایی که به این کشور باز می گردند، زمینۀ کار را ایجاد می کند.

آی. او. ام در صفحه تویتر خود تصویری از یک جوان افغان به نام رضا منتشر کرده که پس از بازگشت از ایران به افغانستان دچار مشکل بود، اما شغل جدید آموخت و برای خود کار پیدا کرد.

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) و کمشنری عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) به کسانی که به افغانستان باز می گردند در زمینۀ ادغام مجدد آنها در جامعه کمک می کنند.

این در حالیست که هر روز هزاران افغان در تلاشند تا افغانستان را ترک کرده و به کشورهای همسایه به ویژه ایران و پاکستان بروند.

اتحادیه اروپا تحرکات نظامی روسیه را در اطراف نیروگاه هسته‌ای اوکراین را نکوهش کرد

نیروگاه هسته ای زاپروژیا در اوکراین که حالا اردوی روسیه بر آن حاکم است

اتحادیۀ اروپا تحرکات نظامی روسیه را در و اطراف نیروگاه هسته ای زاپروژیا (Zaporizhzhya) در اوکراین به شدت نکوهش کرده است.

پیتر استانو سخنگوی جوزف بوریل مسول امور خارجی و سیاست امنیتی این اتحادیه روز سه شنبه( ۹ اگست)) از طریق لینک ویدیویی از یک محل نامشخص به کنفرانس خبری کمیسیون اروپا، در بروکسل گفت:

"اتحادیه اروپا در محکوم ساختن اقدامات روسیه در نیروگاه هسته ای زاپوریژژیا و اطراف آن بسیار واضح است.

این یک مثال دیگر از اقدامات بی پروای روسیه و تخطی از قوانین بین المللی است که پیامدهای بالقوه منفی و پرخطر جهانی را در قبال دارد."

نیروگاه هسته ای زاپروژیا که بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپاست، در شرق اوکراین تحت کنترل نیروهای روسیه، قرار دارد.

تیم ملی کریکت افغانستان اولین مسابقه اش را با ایرلند باخت

تصویر آرشیف: بازی کریکت میان تیم های افغانستان و زیمبابوی

در اولین مسابقۀ بین المللی کرکت بیست اوره که به روزسه شنبه ( اگست) بین تیم های افغانستان و ایرلند صورت گرفت، تیم ایرلند با تفاوت هفت ویکت در برابر افغانستان، پیروز شد.

در این سلسلۀ مسابقات تیم های کرکت افغانستان و ایرلند پنج بازی ۲۰ اوره را انجام می دهند. دیدار بعدی بین این دو تیم، روز پنجشنبه صورت خواهد گرفت.

در بازی های بین المللی قبلی بین تیم های کرکت افغانستان و ایرلند، در چهار مسابقه تیم ایرلند پیروز و در یک بازی با هم مساوی شده اند.

تیم ملی کریکت افغانستان گفته است که آماده گی لازم را در این رقابت ها دارد و انتظار دارد تا نتایج بعدی مسابقه به نفع کریکت بازان افغانستان باشد.

نشرات یک شبکه تلویزیونی طرفدار عمران خان در پاکستان متوقف شد

عمران خان صدراعظم پیشین پاکستان

نشرات یک شبکه تلویزیونی پاکستان که به عمران خان صدراعظم سابق این کشور نزدیک است، در اکثر مناطق پاکستان متوقف شد.

براساس گزارش"گندهارا" ٬ سایت انگلیسی زبان رادیو آزادی، این حرکت پس از پخش یک گزارش شبکۀ تلویزیونی ای. آر. وای(ARY) در مورد اردوی پاکستان، صورت گرفته است.

شبکۀ تلویزیونی ی. آر. وای(ARY) هشتم اگست، ادعای یک مشاور عمران خان را پخش کرد که در آن حزب حاکم در عقب کمپاین بدنام ساختن اردوی پاکستان دانسته شده بود.

اتحادیه فدرال خبرنگاران پاکستان در مورد اعتراضات سراسری در صورت عدم احیای کامل نشرات شبکۀ تلویزیونی ی. آر. وای(ARY) هشدار داده است.

برای صد ها طفل در مناطق زلزله زده در افغانستان زمینه آموزش فراهم شده است

Afghanistan - Earthquake killed hundreds people and destroyed dozens villages in Paktika. 25.06.2022

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) می گوید که برای صدها کودک زمینۀآموزش را در مناطقی مساعد ساخته که در اثر زلزلۀ اخیر در افغانستان متاثر شده اند.

ادارۀ یونیسف به روز سه شنبه در تویتر رسمی خود نوشته، این کودکان که بسیاری آنها دختران هستند در ۱۴۰ صنف درسی آموزش می یابند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد همچنان از خطر در حال افزایش شیوع بیماری‌های مانند کولرا در مناطق زلزله زده هشدار داده است.

بر اساس ارقام رسمی، بر اثر زلزلۀ ویرانگر ۲۲ ماه جون در ولایات پکتیکا و خوست بیش از هزار تن کشته و هزاران تن دیگر زخمی شدند.

روسیه انتقال نفت به برخی از کشور های اروپایی را به حالت تعلیق در آورد

تصویر آرشیف: دستگاه تصفیه نفت

روسیه می گوید که به دلیل تحریم ها، اوکراین انتقال نفت روسیه به برخی کشور های اروپایی را به حال تعلیق در آورده است.

ترانس نفت، شرکت روسی گفت که سر از امروز سه شنبه روند انتقال نفت از سوی اوکراین به جمهوری چک، هنگری و سلواکیا معلق شده است.

به گفتۀ ترانس نفت، این کار بخاطری انجام شده که پرداخت هزینۀ انتقال نفت بنابر تحریم ها مختل شده است.

این شرکت افزوده است که در ۲۲ ماه جولای، برای ترانزیت ماه آگستِ نفت به شرکت پایپلاین اوکراینی «Ukrtransnafta» پول فرستاده، اما پول انتقال نیافته و برگشته است.

از زمان آغاز تهاجم غیرموجه روسیه بر اوکراین در بیست و چهارم ماه فبروری، غرب تحریم های بی پیشینه بر روسیه وضع کرده است.

حکومت طالبان تغییرات تازه یی در رهبری برخی از ادارات ایجاد کرد

بیرق حکومت طالبان

حکومت طالبان یک سلسلسه تغییرات را در سطح معینان چندین وزارت خانه و مسئولان ولایتی اعلان کرد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در اعلامیه خود نوشت که بنا به لزوم دید رهبری طالبان ، معین سابق وزارت انرژی وآب مولوی عارف الله عارف به حیث معین مالی واداری وزارت حج واوقاف گماشته شده است.

همچنین رئیس سابق شرکت برشنا ملا محمد عیسی ثانی به حیث معین بخش انرژی وزارت انرژی وآب گماشته شده است.

و مولوی حیات الله شاروال سابق هرات به حیث معین نشراتی وزارت اطلاعات وفرهنگ تعیین شده است.

رئیس سابق تدارکات ملی ملا حمدالله زاهد معین اداری وزارت مالیه ، و ملا حنیف حمزه رئیس حوزوی شرکت برشنا درکندهار به حیث رئیس شرکت برشنا گماشته شده اند.

همچنین تغییراتی در چندین اداره دیگر در ولایت کندهار اعلان شد.

دلیل اصلی این تغییرات درحکومت سرپرست طالبان هنوز روشن نیست.

عبدالجبار صافی: مشکلات صنعتکاران حل نشده است

آرشیف - یک فابریکه تولید دیگ در ولایت هرات

اتحادیۀ صنعتکاران افغانستان می‌گوید، کمبود برق، زمین و وضع مالیه بر تولیدات داخلی هنوز هم از مشکلاتِ فرا راه کارخانه داران در کشور است.

عبدالجبار صافی، رئیس این اتحادیه امروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت که برای حل این مشکل بحث آنان با مسئولان ادارات ذیربط حکومت طالبان ادامه داشته و از آنان خواهان رسیدگی به این مشکلات شده اند.

وی نبود برق منظم برای کارخانه داران را یک مشکل جدی خوانده و گفت که از مسئولان شرکت برشنا تقاضا کرده اند که در کنار برق وارداتی تلاش کنند تا برق را از منابع داخلی نیز به کارخانه داران فراهم کنند.

رئیس اتحادیۀ صنعتکاران گفت که مسئولان ادارات ذیربط برای شان وعده سپرده اند که به مشکل کارخانه داران در بخش‌های یاد شده رسیدگی می‌کنند.

در همین حال ریاست شرکت برشنا در کابل امروز در خبرنامه‌ای گفته است که به اساس یک پلان کاری منظم، کار اصلاح شبکه و تامین برق مطمئن را برای عموم مشترکین به ویژه کارخانه‌های صنعتی روی دست دارند.

خبرنامه افزوده است که معاونیت عملیاتی برشنای کابل در ربع نخست سال روان خورشیدی اضافه باری‌های ۱۰ لین شبکۀ ۲۰ کیلو ولت که عمدتاً برق کارخانه‌های صنعتی را تأمین می‌کند، رفع شده است.

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان: مشکل صدور ویزه چین برای تاجران حل شده است

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌گوید، کار صدور ویزۀ چین برای تاجران افغان آغاز شده و به گونۀ عادی ادامه دارد.

یونس مومند، سرپرست این اتاق امروز سه‌شنبه به رادیوآزادی گفت، به همین منظور مکتوب و اسناد برخی تجار جمع‌آوری شده و تحت پروسس قرار دارد.

اما وی مشخص نساخت که تا کنون به چند تاجر افغان ویزه داده شده است.

چندی قبل وزارت خارجه چین در خبرنامه‌ای گفته بود که وانگ یی وزیر خارجۀ این کشور در دیدار با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان در از بیکستان اعلام کرده بود که صدور ویزه به تاجران افغان را از اول ماه اگست سال جاری میلادی از سر می‌گیرد.

در خبرنامۀ این وزارت همچنان گفته شده بود که چین به ۹۸ درصد صادرات افغانستان اجازۀ ورودِ بدون تعرفه به این کشور را خواهد داد.

پیش از این تاجران افغان چندین بار از عدم صدور ویزه از سوی کشور چین شکایت کرده و خواهان حل این مشکل شده بودند.

به اساس معلومات مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، جلغوزه ، میوۀ خشک و سنگ‌های معدنی مانند کرومایت، مرمر، تالک، سنگ‌های نیمه قیمتی و زعفران از اقلام صادراتی افغانستان به چین بوده و از بازار خوبی در این کشور برخوردار است.

دونالد ترمپ: مامورین اف بی آی بکس شخصی ام را بازرسی کردند

دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق امریکا

دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق امریکا می‌گوید که مامورین اداره تحقیقات فدرال امریکا "FBI" بر خانه وی عملیات کرده و بکس شخصی اورا بازرسی کرده اند.

این بازرسی بی سابقه در خانه آقای ترمپ نشان دهنده جدیت در تحقیقات قضایای می‌باشد که وی در دوران ریاست جمهوری خود به آن رو به رو بود.

وزارت عدلیه امریکا و ادارات اف بی آی در میامی و واشنگتن از تبصره در این مورد خود داری کرده اند.

روزنامه نیویارک تایمز از قول دو نفری که در مورد این تحقیقات معلومات دارند نوشته است که می‌گویند در این بازرسی بکس اسنادی بررسی شده که آقای ترمپ از قصر سفید با خود برده بود.

حکومت طالبان: به گدا ها زمینه کار فراهم می‌کنیم

تصویر آرشیف: یکی از گدا ها در شهر کابل

حکومت طالبان گفته است که همه گدا ها را از شهر کابل جمعآوری نموده و زمینه کار را به آنان فراهم می کند.

بر اساس اطلاعیه یی که از سوی دفتر معاون رئیس الوزرا به نشر رسیده گفته شده است که بر مبنای حکم مولوی هبت الله آخند زاده٬ به ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی رئیس الوزرا وظیفه داده شده است که همه گدا ها را در همکاری با نهاد های دولتی جمعآوری کرده و در مورد رفع مشکلات شان کار کنند.

این اطلاعیه همچنان گفته است برای آنعده از گدا های که کسب و کاسبی بلد باشند٬ زمینه کار فراهم می گردد و خانواده های آنان نیز تعهد گرفته میشود تا دوباره دست به تگدی نزنند.

درعین حال گفته شده است برای اطفال گدا نیز زمینه های درس و تحصیل فراهم خواهد و برای آنعده از اطفالی که واقعا فقیر باشند تنخواه در نظر گرفته میشود.

تاکنون تعداد دقیق افراد فقیر و گدا در کابل و ولایات افغانستان معلوم نیست٬ اما به دلیل مشکلات اقتصادی و نبود زمینه های کار٬ هر روز به تعداد افراد و خانواده های فقیر در افغانستان افزوده میشود.

نخستین بازی بیست اوره کریکت میان افغانستان و ایرلند به روز سه شنبه برگزار می‌شود

تصویر آرشیف: اعضای تیم ملی کریکت افغانستان

تیم های کریکت افغانستان و آیرلند به روز سه شنبه نخستین بازی بیست آوره را در شهر بلفاست انجام می دهند.

فرید هوتک سخنگوی کریکت بورد افغانستان به رادیو آزادی گفت که تیم ملی کریکت افغانستان آماده گی های کامل را برای انجام این مسابقات اتخاذ کرده است:

« برای این بازی ها همه بازیکنان آماده گی های لازم را دارند. انشا الله که نتایج این رقابت ها عالی خواهد بود. البته باید تذکر بدهم که بازی ساعت هفت شب به وقت کابل آغاز میشود» .

تیم های کریکت افغانستان و ایرلند پنج بازی بیست اوره را انجام خواهند داد.

قرار است بازی بعدی از این سلسله به روز پنجشنبه برگزار شود.

تیم کریکت افغانستان در بازی های بین المللی که قبلا برگزار شده بود٬ چهار بازی را برده و یک باخت داشته است.

ایالات متحده برای رسیدن به یک توافق روی برنامه هستوی ایران ابراز آماده گی کرد

تصویر آرشیف: تاسیسات هستوی ایران

وزارت خارجه ایالات متحده میگوید که امریکا آماده است تا یک موافقه نهایی در زمینه توافق روی برنامه هستوی ایران٬ حاصل گردد.

این اظهارات پس از آن صورت گفت که یک مقام اتحادیه اروپا به روز دوشنبه اعلان کرد که یک متن را برای احیای توافقنامه اتومی سال ۲۰۱۵ قدرت های جهان با ایران نهایی ساخته وبا جوانب ذیدخل درمیان گذاشته است.

در همین حال جوزیپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که در مورد همه مسایل سیاسی صحبت صورت گرفته است و سایر جوانب نیز بایستی توافق سیاسی داشته باشند.

تهران نیز در واکنش به این اظهارات گفته است که پاسخ ابتدایی را ارائه کرده است٬ اما با آنهم نیاز است تا بحث های بیشتری صورت بگیرد.

سفارت امریکا برای افغانستان حملات بر شیعه‌ها را محکوم کرد

تصویر آرشیف: برگزاری مراسم عزاداری محرم در کابل

سفارت ایالات متحدهٔ امریکا برای افغانستان حملات اخیر در افغانستان که عمدتآ شیعه ها در آن هدف قرار گرفتند٬ به شدت تقیح کرد.

مسوولیت این حملات را شاخه خراسان گروه داعش به عهده گرفته است.

این سفارت با انتشار پیامی در صفحه تویتر خود ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان این رویداد ها٬ گفته است که افغانها باید بتوانند مناسک دینی خود را در فضای صلح آمیز انجام بدهند.

در نتیجه حملات بمی که به روز های جمعه و شنبه هفته گذشته در بخش های از غرب کابل٬ جای که عمدتآ مردمان شیعه مذهب زنده گی می کنند٬ دهها تن کشته و زخمی شدند.

پیش از این نیز چنین حملاتی بر مساجد و تکیه خانه ها در کابل و برخی از ولایات شمال افغانستان صورت گرفته بود.

مردم طالبان را به ناتوانی در تامین امنیت متهم می دانند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG