لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۸ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۵:۴۴

سازمان ملل: افغانستان امسال سرنوشت بازار جهانی مواد مخدر را رقم خواهد زد


تصویر آرشیف: مزرعه کوکنار در یکی از ولایات جنوب افغانستان
تصویر آرشیف: مزرعه کوکنار در یکی از ولایات جنوب افغانستان

سازمان ملل متحد کاهش در عرضه و تقاضا به مواد مخدر در جهان را وابسته به چگونگی عملکرد حکومت طالبان در مواجهه با مواد مخدر میداند.

اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم ملل متحد میگوید، با توجه به بحران بشری در افغانستان، احتمال افزایش کشت کوکنار در این کشور وجود دارد.

یافته های سازمان ملل متحد از وضعیت مواد مخدر در سال ۲۰۲۲ میلادی نشان دهنده افزایش در قیمت تریاک در افغانستان و بیشتر شدن استفاده از مواد مخدر کیمیاوی در جهان است.

هرچند در گزارش تازه (UNODC) چگونگی کشت کوکنار و تولید مواد مخدر در ده ماه گذشته در افغانستان به طور واضح بیان نشده، اما تاکید شده که عرضه و تقاضا به مواد مخدر در جهان به افزایش و یا کاهش تولید مواد مخدر در افغانستان وابسته است.

گفته میشود که میزان تولید مواد مخدر امسال نیز در افغانستان افزایش یافته است
گفته میشود که میزان تولید مواد مخدر امسال نیز در افغانستان افزایش یافته است


گادا ویلی رییس اداره مبارزه با مواد مخدر ملل متحد میگوید، بی ثباتی در افغانستان به چالش مواد مخدر در جهان افزوده است.

"بی ثباتی از اوکراین تا افغانستان و افریقا به شمار افراد نیازمند به کمک افزوده است، کار و بار مواد مخدر در چنین یک وضعیت پرچالش به سرعت در حال گسترش است."

هرچند اداره (UNODC) در این گزارش از چگونگی فعالیتهایش در افغانستان و منابع معلوماتی خود توضیح نه داده است، اما ادعا کرده که تا حال نتوانسته معلوم کند که آیا تصمیم حکومت طالبان در رابطه به منع کشت کوکنار پیامد مثبت داشته و یا منفی.

با این حال عبدالنافع تکور سخنگوی وزارت داخله حکومت طالبان در واکنش به گزارش سازمان ملل متحد به رادیو آزادی گفت، تا حال در اجرای فرمان رهبر شان در رابطه به منع کشت کوکنار موفق بوده اند.

نجیب الله احمدی رییس پیشین پالیسی و سروی مواد مخدر در وزارت داخله حکومت قبلی میگوید، امسال در مقایسه به سالهای گذشته بیشترین تریاک در افغانستان تولید و ذخیره شده است.

" امسال در مقایسه به سالهای قبل بیشترین کشت صورت گرفت، در پنج سال آینده هم که در افغانستان کوکنار کشت نشود، ذخیره گاههای ترياک به اندازه نیاز کشورهای منطقه و فرا منطقه در افغانستان وجود دارد. ذخیره گاه ها در اختیار مافیایی داخلی و به حمایت مافیایی بین المللی و استخبارات منطقه که شبکه ها را تنظیم می کند، قرار دارد. این شبکه ها از افغانستان تنظیم می شود، تا روسیه و تا کشورهای اروپایی."

هرچند حکومت طالبان اعلان کرده که فرمان رهبر آنان شامل حال تمامی انواع مواد مخدر است، اما سازمان ملل متحد سخت نگران ادامه تولید مواد مخدر کیمیاوی در افغانستان است.

اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد دریافته که بر علاوه کشورهای همسایه، یک بازار تازه مواد مخدر کیمیاوی افغانستان در کشورهای خلیج نیز در حال شکل گیری است.

گزارش: مرسلین ارسلا

XS
SM
MD
LG