لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۸ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۳۴

تلاش‌ها به هدف رهایی صد ها زندانی افغان از زندان کراچی در پاکستان آغاز شده است


زندان شهر کراچی پاکستان

حکومت طالبان می گوید ، تلاش می کند که حدود سه صد افغان از بند پولیس در شهر کراچی پاکستان رها شوند.

صد ها افغان شامل زنان و کودکان از اضافه از یک ماه به این طرف به اتهام نداشتن اسناد قانونی اقامت در شهر کراچی پاکستان در توقیف به سر می برند.

ویدیوی از این افغان های در بند٬ در اوائل ماه آگست در رسانه های اجتماعی منتشر شد.

وزارت خارجۀ حکومت طالبان اکنون تایید می کند که حدود سه صد افغان از سوی پولیس پاکستان دستگیر شده اند.

ضیااحمد تکل معاون سخنگوی این وزارت در پیامی به رسانه ها روز شنبه گفت:

« پس از دیدار نمایندگان جنرال قنسولگری افغانستان با این افغان ها در شهر کراچی معلوم شد که هر بندی بدون فیس محکمه یکهزار کلدار معادل ۳۸۰ افغانی از سوی محکمه جریمه شده اند. برخی از آنها امروز رها شدند و در بارۀ رهایی دیگران در روز های آینده تصمیم گرفته خواهد شد.»

وزارت خارجه طالبان گفته است که سفارت و قنسلگری های افغانستان در پاکستان با مقامات آن کشور برای رهایی زندانیان افغان در تماس استند
وزارت خارجه طالبان گفته است که سفارت و قنسلگری های افغانستان در پاکستان با مقامات آن کشور برای رهایی زندانیان افغان در تماس استند

او افزود که مسئولان قنسولگری حکومت طالبان در شهر کراچی و اتشۀ مهاجرین سفارت طالبان در اسلام آباد با مقام های پاکستانی در تماس اند.

پولیس شهر کراچی پاکستان حدود سه صد تن از افغانها را به دلیل نداشتن اسناد لازم اقامت بازداشت کرده است

تکل در ادامه ادعا کرد که برخی افراد می خواهند به نام مهاجرین بازداشت شدۀ افغان پول جمعآوری کنند٬ اما او از کسی نام نگرفت.

شماری از مهاجرین افغان در پاکستان می گویند که از سوی پولیس آزار و اذیت می شوند و بیشتر اوقات پولیس به زور از آنان پول می گیرد.

اکنون حدود سه میلیون مهاجر افغان در پاکستان زندگی میکنند، اما عمدتاً مهاجرینِ که ثبت نام نشده اند و کارت های مهاجرت ندارند از آنچه برخورد نامناسب پولیس می خوانند٬ شکایت دارند.

بر اساس اسناد ، سه نوع مهاجر افغان در پاکستان بسر میبرند. یکی دارندگان کارت اقامت اند که شمار آنها تقریباً به یک میلیون و سه صد هزار تن می رسد. نوع دیگر ، کارت شناسایی دارند که تعداد شان ۸۰۰ هزار نفر است و نوع سوم مهاجرین غیر رسمی اند که از ششصد هزار تا یک میلیون تن تخمین زده میشوند. آنها پاسپورت یا مدرک رسمی دیگری در دست ندارند.

دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در پاکستان گفته که با افغان های ثبت نام نشده نیز کمک می کند و مهاجرین افغان در صورت مشکل می توانند با این دفتر به تماس شوند.

XS
SM
MD
LG