لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۱ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۱۵

حامد کرزی: صدای دختران پکتیا خواست ملت افغانستان است


حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان

به ادامهٔ واکنش‌ها در مورد دوباره بسته شدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم در پکتیا حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان و برخی از چهره‌های سیاسی و مقام‌های طالبان بر حق آموزش دختران تاکید کردند.

حامد کرزی رئیس حمهور پیشین افغانستان در واکنش به این کار طالبان در توییتر‌ش نوشته است: "صدای دختران متعلم در پکتیا برای باز شدن دوبارهٔ مکاتب شان، صدای همه دختران ما و خواست ملت افغانستان می‌باشد."

آقای کرزی از طالبان خواسته تا مکاتب را به روی دختران باز کنند.

در همین حال، رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی در نظام جمهوریت در واکنش به این موضوع در صفحه توییترش نوشته است، آنعده از افراد تیکنوکرات که برای طالبان لابی‌گری می‌کردند و می‌گفتند که طالبان تغییر کرده باید از همه دخترانی که مورد ظلم قرار گرفتند معذرت بخواهند.

"واکنش برخی مقام‌های طالبان به بسته ماندن مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم"

بسته شدن دوبارهٔ مکاتب در پکتیا حتی واکنش‌های مقام‌های طالبان را نیز برانگیخته است.

فاروق عظم مشاور وزارت انرژی و آب حکومت طالبان در فسبوکش نوشته است: "دروازه‌های آموزش به روی دختران باید هرچه زودتر باز شود،‌ یک سال گذشته تدابیر شرعی حتماً به آن اتخاذ شده و تاخیر آن به نفع امارت سلامی نیست."

مبیبن خان، مشهور به جنرال مبین، سخنگوی پیشین فرماندهی امنیهٔ حکومت طالبان در کابل در توییت‌های مختلف با انتقاد از طالبان خواسته تا دروازه‌های مکاتب را به روی دختران باز کنند.

با این حال، نورالله منیر سرپرست وزارت معارف حکومت طالبان در یک نشست خبری بسته بودن مکاتب را به روی دختران بالاتر از صنف ششم وابسته به فرهنگ مردم افغانستان عنوان می‌کند: "اگر از بازار ارزگان بیرون شوید و از ریش سفیدان در تپه‌ها و قریه‌ها بپرسید، متوجه می‌شوید. اگر در مسجد بپرسید چند درصد از مردان ریش سفید و چند درصد از مردم حاضرند دختر ۱۶ ساله خود را به مکتب بفرستند، دیگر نیازی به سؤال از من نیست. منظور این است که من و شما در جامعه افغانستان زندگی کرده‌ایم و فرهنگ مردم اینجا را می‌شناسیم و این فرهنگ چیزی است که دولت‌ها از مدت‌ها قبل آن را در نظر نداشته‌اند، بنابراین قیام‌ها از آن سرچشمه گرفته و فتوا داده شده است. در این راستا سعی داریم شرایطی ایجاد کنیم که مردم اعتراض نکنند و آموزش اصولی شروع شود."

پاسخ سرپرست وزارت معارف طالبان به بسته ماندن مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

آقای منیر در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که دختران دانش‌‌آموز بالاتر از صنف ششم در پکتیا به روز شنبه در اعتراض به دوباره بسته شدن مکتب‌ها به روی شان راهپیمایی کردند و از طالبان خواستند تا آن‌ها را از حق آموزش محروم نکنند.


یکی از این دانش‌آموزان که بنابر تهدیدات امنیتی نمی‌خواهد نامش در گزارش ذکر شود، به رادیو آزادی ادعا می‌کند که راهپیمایی دیروز شنبه از سوی طالبان به خشونت کشیده شد و برخی کارمندان ریاست معارف این ولایت بازداشت شدند: "صبح که رفتیم گفت امروز میاین تصمیم می‌گیرند، زمانی که طالبان آمدند و برای ما گفتند مکاتب غیر قانونی باز شده و ما را از مکاتب کشیدند، این بالای روحیهٔ دختران بد تاثیر کرد و تصمیم گرفتند که مظاهره کنند، با مظاهره کنندگان هم بسیار رویه زشت و خشن صورت گرفت، کسانی که در معارف بودند، استاد و مسئول مکتب بودند آن‌ها را با خود بردند."

در همین‌حال، یکی از باشندگان ولایت پکتیا که او نیز نمی‌خواهد نام و صدایش در گزارش نشر شود به رادیو آزادی گفت که طالبان برخی از کارمندان ریاست معارف که اعضای خانواده او نیز شامل آنان می‌باشد، بازداشت کرده اند.

سخنگوی والی طالبان در پکتیا به پرسش‌های رادیو آزادی در این باره پاسخ نداد.

بسته شدن دوبارهٔ مکاتب در ولایت‌ پکتیا نه تنها دانش‌آموزان بلکه آموزگاران را نیز نگران کرده است.

یکی از آموزگاران در پکتیا آنچه را که تهدیدات امنیتی در برابر خود عنوان می‌کند و نمی‌خواهد هویتش فاش شود، به رادیو آزادی گفت: "دختران راهپیمایی کردند زیرا می‌خواستند درس بخوانند، دختران نسبت به پسران ۸۰ درصد علاقه دارند تا آموزش بیبنند، ما از طالبان می‌خواهیم هرچه زودتر زمینهٔ آموزش را برای دختران فراهم کنند."

بیش از یک سال از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان می‌گذرد و حکومت آنها مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم را مسدود کرده و با وجود فشارهای داخلی و بین المللی، طالبان تا هنوز در زمینۀ بازگشایی این مکاتب اقدامی نکرده اند.

  • 16x9 Image

    حسیب‌الله تلاش

    حسیب‌الله تلاش (Haseebullah Talash) ادیتور ارشد بخش دیجیتال رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در مورد موضوعات افغانستان، پاکستان، منطقه و جهان گزارش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG