لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۰۳

نماینده خاص اروپا در سفر به کابل با سرپرست وزارت خارجهٔ طالبان دیدار کرد


تصویر آرشیف: امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان و توماس نیکلاسن نماینده خاص اتحادیه اروپا برای افغانستان

توماس نیکلا سن نماینده خاص اتحادیه اروپا برای افغانستان در سفر به کابل رفته و با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان دیدار کرده است.

نیکلاسن درحالی به کابل سفر کرده است که در حمله مرگبار روز جمعه گذشته بر مرکز آموزشی کاج، ۵۳ تن عمدتاً دختران و زنان جوان کشته و ۱۱۰ تن دیگر زخمی شدند.

وزارت امور خارجه طالبان در بیانیه‌ای نوشته است که توماس نیکلاسن در دیدار با امیرخان متقی سرپرست وزیرخارجه ، این حمله را محکوم کرد و آن را حمله به تمام مردم افغانستان خوانده است.

اما خود نماینده خاص اتحادیه اروپا هنوز چیزی در مورد این ملاقات نگفته است.

تصویر از صحنه رویداد انفجار در مرکز آموزشی کاج در منطقه دشت برچی کابل
تصویر از صحنه رویداد انفجار در مرکز آموزشی کاج در منطقه دشت برچی کابل

حدود دو هفته قبل از سفر به کابل٬ آقای نیکلاسن در جریان سخنرانی خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، نگرانی عمیق خود را از وضعیت بشری در افغانستان ابراز کرد و گفت که طالبان به وعده های خود برای تامین حقوق مردم وخصوصا زنان عمل نکرده و اوضاع متشنج است.

امیرخان متقی: غرب پیشرفت ها در افغانستان را نادیده میگیرد

امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه طالبان با اشاره به رویداد مرکز آموزشی « کاج» در کابل گفت که داعش یا گروه دولت اسلامی توانایی حمله را از دست داده و به همین دلیل افراد بی دفاع را هدف قرار می دهد.

متقی کشورهای غربی را به نادیده گرفتن پیشرفت ها در افغانستان متهم کرد. این مقام بلندپایه طالبان تاکید کرد که برای تعامل مثبت باهمدیگر و پیشرفت باید روش های مشخص اجرا شود.

طالبان درحالی خواستار تعامل مثبت غرب می شوند که اتحادیه اروپا و ایالات متحده بارها از آنها به دلیل نقض حقوق بشر بخصوص دختران و زنان انتقاد کرده اند.

با گذشت بیش از یکسال از برگشت طالبان به قدرت٬ دختران بالاتر از صنف ششم هنوز اجازۀ ادامه آموزش را دریافت نکرده اند.

نیروهای طالبان از تظاهرات زنان در چند روز گذشته در کابل و برخی شهرهای دیگرکه بعد از حمله به مرکز آموزشی کاج راه اندازی شد جلوگیری کردند، و از حوادث خشونت آمیزی درجریان این تظاهرات نیز گزارش شد.

مسئولیت حمله به مرکز آموزشی کاج را هنوز کسی یا گروهی بدوش نگرفته ولی طالبان داعش را مسئول می دانند.

XS
SM
MD
LG