لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۸ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۴:۱۹

حکم تازهٔ طالبان؛ دروس کورس‌های آموزشی برای دختران بالاتر از صنف ششم ممنوع شد


تصویر آرشیف: دختران یکی از مکاتب در غرب افغانستان
تصویر آرشیف: دختران یکی از مکاتب در غرب افغانستان

وزارت معارف حکومت طالبان با صدور مکتوب رسمی ادامه دروس کورس‌های آموزشی برای دختران دانش‌آموز بالا تر از صنف ششم را ممنوع اعلان کرد.

در مکتوبی که به روز پنجشنبه به امضای مولوی حبیب‌الله آغا٬ سرپرست وزارت معارف افغانستان٬ صادر گردیده و در اختیار رسانه‌ها نیز قرار گرفته٬ گفته شده‌است که بر اساس تصمیم کابینه وزرای حکومت طالبان دروس مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم و همچنان کورس‌های آموزشی برای دخترانی‌که بالاتر از صنف ششم باشد٬ تا امر ثانی ممنوع است.

یکی از مقامات وزارت معارف حکومت طالبان که بخاطر حساسیت موضوع نخواست نامش در گزارش ذکر شود در صحبت با رادیو آزادی این مکتوب را تأیید کرد.

سخنگوی وزارت معارف حکومت طالبان و سایر مقامات طالبان تا کنون در این مورد توضیحاتی نداده‌اند.

مکتوب وزارت معارف حکومت طالبان
مکتوب وزارت معارف حکومت طالبان

به روز سه شنبه نیز طالبان با صدور مکتوب رسمی دروازه‌های نهاد های تحصیلات عالی خصوصی و دولتی را به روی زنان و دختران در افغانستان بستند.

پس از حاکمیت طالبان در ماه اگست سال گذشته میلادی در افغانستان٬ مکاتب ثانوی و لیسه دختران در سراسر افغانستان مسدود گردید٬ اما گزارش‌های وجود داشت که مکاتب در ولایت بلخ در شمال افغانستان همچنان به روی دختران باز است.

بر اساس گزارش ها مکاتب دختران که دربلخ تاکنون فعال بود نیز مسدود گردیده است

تعدادی از باشنده‌گان ولایت بلخ در صحبت با رادیو آزادی تأیید کردند که از دیروز به این طرف این مکاتب نیز مسدود گردیده و از دختران و معلمین اناث خواسته شده تا به صنوف درسی برنگردند.

در کابل و بسیاری از ولایات افغانستان در جریان بیشتر از یک‌ونیم سال گذشته که طالبان دروازه‌های مکاتب را به روی دختران دانش‌آموز بستند٬ فعالیت کورس‌های خصوصی افزایش یافته بود.

در این کورس‌ها دختران به شمول دانش‌آموزان بالاتر از صنوف ششم مضامین نصاب تعلیمی افغانستان را فرا می‌گرفتند.

اما به تاریخ هشتم میزان امسال در یکی از این کورس‌ها که به نام «مرکز آموزشی کاج» معروف است و در غرب کابل فعالیت دارد٬ حمله انتحاری صورت گرفت که در آن به شمول دختران دانش‌آموز ۵۳ تن از متعلمین جان باختند و ۱۱۰ تن دیگر زخم برداشتند.

برشنا نظری

XS
SM
MD
LG