لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۵:۵۶

وزیر داخله پاکستان: به جای طالبان پاکستانی با حکومت طالبان افغان گفت‌وگو می‌کنیم


در پی افزایش حملات تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) در خاک پاکستان، حکومت این کشور از آمادگی‌ برای گفت‌وگو با حکومت طالبان در افغانستان خبر داده‌اند.

رانا ثناءالله وزیر داخلۀ پاکستان گفته که به جای تعامل با تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) با حکومت طالبان در افغانستان گفت‌وگو می‌کنند.

او به روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان با اشاره به توافق‌نامهٔ دوحه میان طالبان و امریکا که در آن طالبان تعهد کردند تا از خاک افغانستان به ضد هیچ کشوری استفاده نخواهد شد، گفت، اگر نیاز به گفت‌وگو باشد با طالبان افغانستان انجام خواهد شد.

وزیر داخله پاکستان افزود: "با هیچ یک از تنظیم‌های که خلاف حکومت در هراس‌افنگی دخیل باشد، این به گونهٔ آشکار نهایی شده که با هیچ تنظیم هراس‌افگنی گفت‌وگو نخواهد شد، در افغانستان حکومتی که وجود دارد، هر نوع مقامی که دارد دارای یک ساختار است، پس تصمیم بر این شده که اگر کدام مذاکره صورت می‌گیرد با آن‌ها شود و از شان خواسته شود که بر تعهدشان که نه‌تنها با پاکستان، بلکه با تمام دنیا در دوحه کردند و گفتند اجازه نمی‌دهند از خاک این کشور به ضد هیچ کشوری استفاده نخواهد شد، بر آن عمل کنند."

رانا ثناءالله وزیر داخله پاکستان
رانا ثناءالله وزیر داخله پاکستان

این اظهارات وزیر داخلهٔ پاکستان در اسلام‌آباد تنها یک روز پس از آن صورت گرفت که وی گفته بود، حکومت پاکستان در تلاش است تا طالبان پاکستانی را با پیش شرط دست برداشتن از مبارزهٔ مسلحانه به میز مذاکرات بکشاند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان و حافظ ضیاء احمد تکل معاون سخنگوی وزارت خارجهٔ حکومت طالبان به پرسش‌های رادیو آزادی در باره اظهارات وزیر داخله پاکستان پاسخ ندادند.

پیش ازین، حکومت طالبان دو بار میانجی‌گری و میزبانی گفت‌وگوهای استخباراتی پاکستان و طالبان پاکستانی در کابل را بر عهده داشت که بار اول منجر به آتش‌بس موقت میان دو طرف شد، اما بعداً این گفت‌وگوها با شکست مواجه شدند.

در همین‌حال، آگاهان سیاسی به این باور اند که تحریک طالبان پاکستان و طالبان افغانستان با هم یکی هستند.

احمد سعیدی دیپلومات پیشین افغان در پاکستان و یک تن ازین آگاهان به رادیو آزادی گفت: "اصلاً طالبان پاکستانی یا تی‌تی‌پی از طالبان افغانی جدا شده نمی‌تواند هر دویش یکی است، اضافه‌تر از ۲۰ سال باهم در انتحار و انفجار همکاری داشتند، یک صف داشتند، هر دو طالبان افغانی و پاکستانی یکی است که هبت‌الله رهبر شان است، بناً از آن‌جا که پاکستان از طالبان افغانی تقاضا می‌کنند، می‌فهمد که طالبان افغانی در قدرت هستند، نفوذ دارند و می‌توانند."

تحریک طالبان پاکستان از زمانی‌که به گونۀ رسمی آتش‌بس را در پایان نومبر سال گذشته و پس از شکست مذاکرات‌اش با حکومت پاکستان پایان داد، حملات خود را در سراسر پاکستان افزایش داد. حکومت پاکستان به این باور است که این گروه پناهگاه‌های امنی در خاک افغانستان دارد.

این در حالی‌ست که روز دوشنبه خواجهٔ آصف، وزیر دفاع پاکستان در گفت‌وگو با تلویزیون خصوصی "جیو نیوز" پاکستان ادعا کرد که هرچند طالبان تعهد کردند که از خاک افغانستان بر ضد دیگر کشورها استفاده نخواهد شد، اما تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) حملات‌اش بر ضد پاکستان را در افغانستان برنامه‌ریزی می‌کند.

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در تویتی این ادعای وزیر دفاع پاکستان را بی‌اساس خواند و گفت اظهارات بی‌اساس و تحریک‌آمیز منجر به ایجاد بی‌باوری بین افغانستان و پاکستان می‌شود که به نفع هیج جانبی نیست.

حکومت طالبان به تاریخ ۱۱ جوزای سال روان نیز میزبان هیئت ۵۰ نفری به رهبری صالح شاه، سناتور سابق پاکستان به منظور صلح میان طالبان پاکستانی و حکومت این کشور بود.

رسانه‌های پاکستانی در آن زمان گزارش داده بودند که بزرگان قومی مناطق قبایل در وزیرستان، اورکزی، کرم، خیبر، باجور و ملاکند شامل این هیئت بودند.

آن زمان نیز طالبان پاکستانی با تمدید آتش‌بس خواستار تطبیق شریعت در مناطق قبایلی شده بودند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG