لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۹:۴۲

سازمان پیمان امنیت جمعی از حضور و تقویت گروه های تروریستی در افغانستان نگران است


تصویر آرشیف

سازمان پیمان امنیت جمعی از تقویت گروه‌های تروریستی در افغانستان و نفوذ آنها بر کشورهای عضو این سازمان ابراز نگرانی می‌کند.

ایمانقلی تاسماگامبیتوف، دبیرکل این سازمان که دیروز در نشستی با مقام‌های بلندپایۀ امنیتی در مسکو صحبت می‌کرد، گفت که علاوه بر گروه‌های تروریستی مختلف، شبه نظامیانی که در تولید و قاچاق مواد مخدر دست دارند، نیز در افغانستان در حال قوی‌تر شدن هستند.

این سازمان دیروز جمعه در ویب سایت خود از قول دبیرکل این سازمان نوشت است: "تهدیدهای پیچیده‌ای که از جانب افغانستان می‌آیند، نگران کننده است."

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان نمی‌پذیرد که گروه‌های تروریستی درافغانستان قویتر می‌شوند و یا تهدیدی وجود دارد که خاک افغانستان علیه کشور دیگری استفاده شود.

او به رادیوآزادی گفت:

کشور های روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان عضویت سازمان پیمان امنیت جمعی را دارند

"امارت اسلامی به کسی اجازه نمی‌دهد که از خاک افغانستان علیه کسی استفاده کند یا در اینجا تهدید ایجاد کند .ما بارها نظر خود را در این مورد اعلام کرده‌ایم و بار دیگر تأکید می‌کنیم آنچه که منتشر می‌شود یا تصور می‌شود، درست نیست."

سازمان پیمان امنیت جمعی دارای شش کشور از جمله روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان است.

رؤسای اعضای این سازمان در نشست سال گذشتۀ خود نسبت به وضعیت کنونی افغانستان ابراز نگرانی کرده و از تقویت بیشتر امنیت مرزهای خود با این کشور خبر داده بودند.

روسای کشور های عضو سازمان پیمان امنیت جمعی
روسای کشور های عضو سازمان پیمان امنیت جمعی

آنها تصمیم گرفته بودند امنیت مرزهای خود را با افغانستان و دیگر کشورها تقویت کنند.

پیش از این، برخی دیگر از کشورهای منطقه نیز ازافزایش تهدید تروریسم در افغانستان ابرازنگرانی کرده بودند.

از این میان هند و پاکستان گفتند که تروریست‌های خارجی در افغانستان حضور دارند که در حال قوی‌تر شدن هستند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در گزارشی به تاریخ ۸ مارچ اعلام کرد که هیچ نشانۀ جدیدی از سوی حکومت طالبان در محدود سازی فعالیت گروه‌های تروریستی خارجی دیده نشده و برعکس این گروه‌ها آزادانه در افغانستان تردد می‌کنند.

علاوه بر این جنرال مایکل کوریلا، فرماندۀ کل فرماندهی مرکزی ایالات متحدۀ امریکا "سنتکام" در تاریخ ۲۳ مارچ، تعداد احتمالی افراد گروه داعش در افغانستان را ۲۲۵ نفر اعلام کرد وگفت که تروریست‌های خارجی نیز وجود دارند.

اما حکومت طالبان مانند همیشه این اظهارات را رد کرده و گفته است که هیچ تروریست خارجی در افغانستان وجود ندارد.

این در حالیست که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در اول آگست سال گذشته اعلام کرد که ایمن الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده در یک حملۀ هواپیمای بدون سرنشین امریکا در کابل کشته شد.

XS
SM
MD
LG