لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۰ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۱۱:۵۵

ریلیف ویب: اقدامات طالبان تاثیر منفی بر نسل جوان افغانستان و نهاد های بشری بجا گذاشته


تصویر آرشیف: طالبان در کابل

نشریه آنلاین ریلیف ویب

  • ریلیف ویب نشریه آنلاین مربوط به ملل متحد می نویسد که دساتیر و فرمانهای حکومت طالبان، بر حقوق بشر و فعالیت سازمانهای حامی حقوق بشر در افغانستان تاثیر گذاشته است.

به نوشته این نشریه٬ از زمان به قدرت رسیدن در افغانستان در ماه اگست سال ۲۰۲۱ ٬ حکومت سرپرست طالبان چندین فرمان را صادر کرده است که حقوق بشر را محدود می سازند.

این فرمانها بر بخشهای آموزش، کار، طرز پوشیدن لباس، ظواهر، سفر، و تفریح مخصوصا برای زنان محدودیت های جدی را ایجاد کرده اند.

در بخش دیگری این مطلب آمده است که دساتیر طالبان بر زنده گی روزمره مردم افغانستان، فضای فعالیت برای رسیدن کمکهای بشر دوستانه و ترتیب رساندن کمک ها تاثیر گذاشته که این عمل سبب انتقادهای جهانی شده است.

نشریه به ممنوعیت کار زنان افغان در اداره های ملل متحد و موسسات دولتی و غیر دولتی خیریه خارجی و داخلی و همچنان ممنوعیت آموزش برای دختران بالاتر از صنف ششم اشاره کرده و نوشته است که این اقدامات بر آینده نسل جوان افغانستان هم تاثیر می گذارد.

زیرا به نوشته نشریه٬ کسی که درس نخواند نمی تواند که در آینده کار کند و مخصوصاً یک تعداد از دختران جوان که بیکار و بی تعلیم می مانند به ازدواج های قبل از وقت و زیر سن مجبور می شوند که نظر به ارقام صندوق حمایت از اطفال ملل متحد (یونیسف) تعداد دختران متاثر شده از چنین فرمانها از سه میلیون نفر بیشتر است.

انترنیشنل بیزنیس تایمز

  • نشریه انترنیشنل بیزنیس تایمز در شماره اخیر خود به سخنان اخیر دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق امریکا اشاره کرده است.

ترمپ ادعا کرده با بیرون شدن قوای امریکا از افغانستان در سال ۲۰۲۱ حدود ۷۰۰ هزار ماشیندار و تفنگ امریکایی در افغانستان باقی مانده است.

آقای ترمپ در مصاحبه با فاکس نیوز ادعا کرده که به ارزش ۸۵ میلیارد دالر مهمات نظامی به شمول لاری های نو ، طیاره ها ، ماشیندار و تفنگ در افغانستان مانده است.

به نوشته انترنشنل بیزنس تایمز آقای ترمپ گفته که قوای امنیتی افغانستان که توسط امریکا آموزش دیده و تجهیز شده اند به ۴۰ هزار نفر می رسد، اما تعداد تفنگها و ماشیندارهای امریکایی ای که در آنجا مانده از هفتصد هزار بیشتر اند که طالبان با فروش آنها پولهای گزاف بدست می آورند.

اما روزنامه می نویسد که زمینه برای خروج قوای امریکا از افغانستان بعد از تعهدی ایجاد شد که اداره آقای ترمپ در سال ۲۰۲۰ با طالبان در دوحه امضا کرد.

آقای ترمپ در زمانی در این مورد سخن می گوید که آمادگی ها برای انتخابات ریاست جمهوری امریکا جریان دارد و رئیس جمهوری فعلی جو بایدن اعلام کرده که در دور بعدی انتخابات هم نامزد خواهد بود.

خود آقای ترمپ هم نامزدی خود را برای اشتراک در این انتخابات اعلان کرده است.

XS
SM
MD
LG