لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۰۲

واشنگتن اگزامینر: هیئت امریکایی در ملاقات با طالبان به بسیاری مسایل عمیق توجه نکردند


تصویر از هیئت امریکایی به رهبری تام ویست و رینا امیری که در دوحه با شماری از مقامات طالبان دیدار و گفتگو کردند
تصویر از هیئت امریکایی به رهبری تام ویست و رینا امیری که در دوحه با شماری از مقامات طالبان دیدار و گفتگو کردند

نشریه واشنگتن اگزامینر

  • نشریه واشنگتن اگزامینر در شماره اخیر خود مطلبی را در مورد ملاقات اخیر هیئت امریکا با طالبان در دوحه قطر به نشر رسانده و می نویسد که مقامات امریکائی در این نشست به بسیاری مسايل عمیق توجه نکردند.

نویسنده مطلب بیت بیلی که برای فاکس نیوز هم می نویسد و پروژه را تحت نام تراژیدی افغانستان بعد از خروج امریکا رهبری میکند٬ به این باور است که مقامات امریکا ملاقات خود را بسیار مثبت ارزیابی کرده اند در حالی که بسیار مسايل حیاتی را با جدیت ندیده اند.

به نوشته بیلی٬ هیئت امریکا گفته است که این مذاکرات همه جانبه و صریح بود، ولی به سرنوشت زنان و دختران افغان که از تحصیل و کار محروم شده اند توجه کافی درآن صورت نگرفت.

همچنان به نوشته واشنگتن اگزامینر مقامات امریکائی بر رهائی شهروندان این کشور که در قید طالبان هستند تاکید کردند، اما سرنوشت متحدین امریکا در افغانستان که با شدت توسط طالبان سرکوب میشوند فراموش شد.

علاوه بر آن موضوع ثبات اقتصادی افغانستان مطرح گردید ، ولی این موضوع یاد نشد که حکومت طالبان تا چه حد بر سرمایه گذاری و تجارت فردی محدودیت وضع نمودند، از جمله بسته شدن آریشگاه های زنانه که در حدود ۶۰ هزار زن به نوشته نشریه از کار و درآمد محروم شده اند.

روزنامه آستانه تایمز

  • روزنامه آستانه تایمز که یک روزنامه دولتی قزاقستان می باشد در مورد ملاقات هیئت حکومت طالبان با مقامات این کشور درشهر آستانه مطلبی را به نشر رسانده .

این هیئت که یک تعداد از تجار افغانستان در آن شامل است توسط وزیر تجارت و صنعت حکومت طالبان٬ نورالدین عزیزی٬ رهبری می شود.

این گردهمائی سه روزه ، روز دوم اگست با ملاقات هیئت طالبان با معاون صدراعظم و وزیر تجارت قزاقستان سیریک ژومانگاراین آغاز شد.

به نوشته آستانه تایمز طرفها روی چند موضوع تمرکز داشتند گسترش تجارت ، پیدا کردن راه های ارزان انتقال اموال تجارتی از قزاقستان به افغانستان و بر عکس آن زیرا راه های مواصلاتی کنونی که از ازبکستان و تاجکستان می گذرد بسیار گران است.

به نوشته روزنامه مقامات قزاقستان بر یک موضوع تاکید کردند که مقدار تجارت بین دو کشور از یک میلیارد تا سه میلیارد دالر بلندبرده شود و بر این موضوع در سفر هيئت قزاقستان در ماه پریل به کابل هم تاکید شده بود و اکنون باید راه های عملی آن جستجو شود.

قزاقستان همچنان پیشنهادکرده است که یک اطاق تجارت افغانستان درقزاقستان باز شود تا تجارت دوجانبه توسعه پیدا کند. قزاقستان اکنون یک اطاق تجارت در هرات دارد.

۹۰ درصد صادرات قزاقستان به افغانستان را فعلا آهن تولید و پروسس شده داخلی این کشور، کود منرالی، جودر و آرد و تولیدات مربوط به گندم تشکیل میدهد.

راه ارزانی که برای انتقال این اموال مد نظرهست ستیشن غلبه ازبکستان میباشد که قراراست ۲۰ درصد تخفیف به انتقال اموال به افغانستان بدهد. کوشش دیگرهم جریان دارد که از طریق ترکمنستان مالهای قزاقستان به افغانستان برود.

به نوشته آستانه تایمز طرفین درباره همکاری در بخش تعلیم جوانان افغان در پوهنتونهای قزاقستان نیز بحث کردند. هم اکنون ۱۳۰ محصل افغان در پوهنتون ملی الفارابی قزاقستان درس می خوانند.

XS
SM
MD
LG