لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۸ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۵:۰۹

سفارت افغانستان در اسلام آباد: ۴ پناهجوی افغان در پاکستان کشته شده اند


سفارت افغانستان در اسلام آباد
سفارت افغانستان در اسلام آباد

با افزایش اتهامات و اظهارات تند مقامات پاکستانی در مورد پناهجویان افغان در پاکستان فضای زندگی برای این مهاجرین تنگ تر شده است.

ظاهر یک افغان مهاجر از شهر اسلام آباد پایتخت پاکستان شام گذشته به رادیو آزادی گفت که مهاجرین افغان تقریباً هر روز دستگیر می‌شوند:
"همین حالا که با شما صحبت می‌کنم، عملیات تلاشی و دستگیری در منطقه بختور در اسلام آباد جریان دارد. خانه به خانه از مردم تحقیق می‌کنند و افغان‌ها را دستگیر می‌کنند. نمی‌پرسند که آیا اسناد دارند، یا نه؟ برای گرفتن پول این کار را می‌کنند."

در این حال سفارت افغانستان در اسلام آباد که در کنترل حکومت طالبان قرار دارد، سه‌شنبه (۳ اکتوبر) در اعلامیه‌ای در مورد دستگیری، شکنجه و ناپدید شدن مهاجرین افغان ابراز تأسف کرد.

بر اساس اعلامیه، در اثر عملیات نیروهای امنیتی پاکستان، حداقل چهار مهاجر افغان به نام‌های فریدالله در اسلام آباد، امان الله در راولپندی، ولی در زندان آدیاله و درویش پس از دستگیری توسط نیروهای امنیتی پاکستان، کشته شده اند و اجساد آنها در شفاخانه‌ها و یا جاهای دیگر پیدا شده است.

به گفتۀ سفارت افغانستان در اسلام آباد، در دو هفته گذشته حدود ۱۰۰۰ پناهجوی افغان در مناطق مختلف پاکستان دستگیر شده اند که از جمله ۴۸۵ تن آنها دارای اسناد قانونی بوده اند.

فشارها بر مهاجرین افغان در حالی تشدید یافته که رویدادهای ناامنی نیز در پاکستان افزایش یافته است و مقامات پاکستانی هر چند گاهی افغان‌ها را به دست داشتن در این رویدادها متهم می کنند.

ادعایی که توسط منابع مستقل تایید نشده است.

سرفراز بوگتی وزیر داخله حکومت موقت پاکستان دیروز (سه‌شنبه ۳ اکتوبر) ادعا کرد که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، افغان‌ها در ۱۴ حمله از ۲۴ حملۀ انتحاری در پاکستان دست داشته اند، اما آقای بوگتی اسناد و شواهدی را برای ثابت ساختن این ادعا ارائه نکرده است.

سفارت افغانستان در اسلام آباد که تحت کنترل طالبان قرار دارد، در اعلامیه اخیر خود گفته که دستگیری و شکنجه مهاجرین افغان توسط پولیس پاکستان در حالی ادامه دارد که مقامات اسلام آباد تعهد کرده اند که جلو آن را خواهند گرفت.

حکومت موقت پاکستان به همۀ مهاجرین غیرقانونی ساکن در آن کشور از جمله افغان‌ها تا اول نوامبر سالجاری فرصت داده تا این کشور را ترک کنند، در غیر آن با اخراج اجباری مواجه خواهند شد.

مرتبط

XS
SM
MD
LG