لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ ثور ۱۴۰۳ کابل ۱۱:۱۷

پاکستان: عملیات اخراج مهاجران غیرقانونی از اول نوامبر آغاز می‌شود


سرفراز بوگتی، سرپرست وزارت داخلۀ پاکستان
سرفراز بوگتی، سرپرست وزارت داخلۀ پاکستان

سرفراز بوگتی، سرپرست وزارت داخلۀ پاکستان می‌گوید که پس از اول نوامبر عملیات اخراج مهاجرین غیرقانونی از جمله افغانان آغاز خواهد شد که در این عملیات به محل سکونت آنها برای دستگیری و فرستادن آنها به مراکز پناهجویان حمله می‌شود.

سرفراز بوگتی شب گذشته در گفت‌وگو با تلویزیون جیو نیوز گفت که مهاجرین افغان را که به گونۀ غیرقانونی در پاکستان زندگی می‌کنند، هدف قرار خواهند داد:
"بعد از اول نوامبر عملیات خود را آغاز خواهیم کرد. این عملیات به گونه‌ای خواهد بود که تمام حکومت‌های ایالتی که وجود داشته باشد همه در آن شرکت خواهند کرد. ما کمیته‌های منطقه‌ای و محلی را نیز تشکیل داده ایم. از نظر جغرافیایی، ما نقشه‌هایی را تهیه کرده ایم که چه کسی در کجا زندگی می‌کند، چه کسی دهقان است، چه کسی در فابریکه کار می‌کند و چه کسی در شهر زندگی می‌کند. هر جا افراد غیرقانونی باشند، اخراج خواهند شد. این فقط برای افغان‌ها نیست، متأسفانه بسیاری از مهاجران غیرقانونی افغان هستند که به همین دلیل نام افغانستان گرفته شده است."

سرپرست وزارت داخله پاکستان افزود، مهاجرین افغان که در عملیات‌شان گرفتار شده اند به مراکزی که قبلاً ایجاد کرده اند فرستاده خواهند شد و از آنجا به افغانستان بازگردانده می‌شوند.

سرفراز بوگتی در گفت‌وگوی خود شمار پناهجویان افغان مقیم پاکستان را بیش از ۳ میلیون نفر ذکر کرد و همچنین گفت که همۀ آنها مرحله به مرحله به کشورشان فرستاده می‌شوند.

او گفت که در مرحلۀ اول، آنانی که هیچ اسناد قانونی برای اقامت ندارند و همچنین کسانی که افغان هستند، اما به نحوی کارت شناخت یا پاسپورت پاکستانی گرفته اند، اخراج خواهند شد.

سرفراز بوگتی همچنین از اخراج مهاجرانی که دارای کارت مهاجرت و ثبت و راجستر شدۀ کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (یو ان اچ سی آر) خبر داد.

اما پس از این تصمیم پاکستان، در ۲۷ اکتوبر، کمیشنری سازمان ملل متحد در امور حقوق بشری در اعلامیه‌ای نوشت که به باور آنها کسانی که با اخراج از پاکستان مواجه هستند، در صورت بازگشت به افغانستان با نقض جدی حقوق بشری‌شان مواجه خواهند شد.

این در حالی است که وزارت خارجۀ پاکستان در خبرنامه‌ای که در وب ‌سایت خود منتشر کرده، نوشته است که تصمیم اخراج تنها مربوط به مهاجرین غیرقانونی است و افرادی که اسناد اقامت دارند و راجستر شده اند، از این تصمیم مستثنی هستند.

در همین حال برخی از مهاجران افغان می‌گویند که پولیس پاکستان از هم اکنون روند دستگیری مهاجران افغان و بازگرداندن آنها به افغانستان را آغاز کرده است.

محمد آصف، یکی از مهاجران افغان به رادیو آزادی گفت:
"پولیس حمله می‌کند، اگرچه اعلام کرده است که این کار را انجام نمی‌دهد، اما به گونۀ مخفیانه حمله می‌کند. مردها را می‌گیرند و از آنها پول می‌خواهند."

اگرچه سازمان ملل متحد و شماری از کشورها از جمله امریکا از پاکستان خواسته اند که اخراج مهاجرین و پناهجویان افغان را فوراً متوقف کند، اما هنوز هم هیچ اقدام عملی در این زمینه دیده نشده است.

از سوی دیگر برخی از سازمان‌های حامی حقوق بشری نگران هستند که برخی از پناهجویان افغان در صورت بازگشت به کشور خود با تهدیدات امنیتی مواجه خواهند شد.

نگرانی که برخی از مهاجران افغان نیز آن را جدی‌تر از سایر مشکلات‌شان می‌دانند.

XS
SM
MD
LG