لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ ثور ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۵۸

مهاجرین برگشت کننده از پاکستان: ما روز ها پشت دروازهٔ تورخم یا سپین بولدک منتظر می‌مانیم


مسیر اصلی تورخم که هر روز صد ها تن از مهاجرین افغان از آن عبور می کنند
مسیر اصلی تورخم که هر روز صد ها تن از مهاجرین افغان از آن عبور می کنند

با نزدیک شدن مهلت حکومت موقت پاکستان برای اخراج مهاجران غیرقانونی، برخی از مهاجرین افغان که تازه از پاکستان وارد افغانستان شده اند، می‌گویند که مهاجرین برگشتی برای عبور از دروازه‌های تورخم و سپین بولدک روزها انتظار می‌کشند.

آنان می‌گویند، جمعیت زیادی در عقب این دروازه‌ها حضور دارند و به همین دلیل با مشکلات مختلفی مواجه شده اند.

یک پناهجوی افغان به نام جلیل که از ولایت کندز است و اخیراً از طریق تورخم وارد افغانستان شده است، می‌گوید که هنوز وسایل خانه‌اش در آن سوی دروازه تورخم باقی مانده و منتظر است تا تمام وسایل خانه‌اش را دریافت کرده و به ولایت خود برگردد:

"ما دیروز اینجا آمدیم، وسایل ما آن طرف دروازه مانده است، اینجا با زن و کودکانم منتظریم، تا اجناس و وسایل خود را بگیریم و به ولایت ما کندز برویم."

دروازه منطقه سرحدی سپین بولدک
دروازه منطقه سرحدی سپین بولدک

همین طور موسی جان که از طریق سپین بولدک به افغانستان آمده، شکایت مشابهی دارد، اما می‌افزاید، از اینکه پس از خستگی زیاد وارد افغانستان شده، خوشحال است:

"تقریباً ۴۲ یا ۴۳ سال می‌شد که ما در پاکستان بودیم. از منطقۀ پشین آمده‌ایم، در آنجا کار می‌کردیم، به کشورمان برگشتیم، دیروز که آمدیم خیلی خسته بودیم، حالا خوشحالم که آمدم."

مسئولان وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان به پرسش‌ها در مورد اینکه آیا حکومت آنها برای مهاجران تازه برگشته به کشور شان آمادگی دارد یا خیر، پاسخ ندادند. اما حکومت طالبان شنبۀ گذشته از برگزاری نشست کمیسیون عالی رسیدگی به مشکلات مهاجرین برگشت کننده خبر داده و گفته بود که در این نشست به کمیته‌های مختلف وظیفه سپرده شده تا به مشکلات برگشت کنندگان اجباری رسیدگی شود و در حد توان مالی حکومت‌شان به آنان کمک کنند.

چهارشنبۀ گذشته خبرگزاری دولتی باختر در کنترل حکومت طالبان گزارشی منتشر کرد که در آن گفته شده بود که در یک ماه گذشته ۱۲۰۰۰ خانواده افغان از طریق دروازۀ تورخم به افغانستان بازگشته اند.

این خبرگزاری همچنان نوار ویدیویی از صحبت های عبدالرحمن، رئیس امور مهاجرین حکومت طالبان در ننگرهار را نیز منتشر کرده است که در آن در بارۀ روند کمک‌رسانی به برگشت کنندگان گفته است:

"ما برای مهاجرین تازه برگشته یک کلینیک صحی داریم، به هر خانواده یک بار حداقل ۱۱ هزار افغانی داده می‌شود و به هر ولایتی که می‌روند کرایه موتر نیز به آنها داده می‌شود."

تعدادی از خانواده های افغان که مجبور شده اند پاکستان را ترک کنند و به افغانستان برگردند
تعدادی از خانواده های افغان که مجبور شده اند پاکستان را ترک کنند و به افغانستان برگردند

پناهجویان افغان که به تازگی به افغانستان بازگشته اند، از انتظار و رنج بسیار در هنگام عبور از مرز شکایت دارند، زیرا مهلتی که حکومت موقت پاکستان به مهاجران غیرقانونی داده است، فردا به پایان می‌رسد.

سرفراز بوگتی، سرپرست وزارت داخله حکومت موقت پاکستان اخیراً در گفتگو با جیو نیوز گفته است که پس از پایان مهلت عملیات بازداشت مهاجران غیرقانونی افغان را آغاز می‌کنند که شامل راه اندازی عملیات در محل سکونت آنها می‌شود.

او همچنان شمار مهاجران غیرقانونی افغان مقیم پاکستان را بیش از ۳ میلیون نفر عنوان کرده است.

بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل از حکومت موقت پاکستان خواسته‌اند تا در تصمیم خود در مورد اخراج پناهجویان افغان تجدید نظر کند، اما حکومت پاکستان بارها بر اجرای تصمیم خود تاکید کرده است.

XS
SM
MD
LG