لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۸:۰۴

منزه کارکر: پولیس پاکستان حتی مهاجرین را که اسناد قانونی دارند نیز اخراج می‌کند


مهاجرین افغان در منطقه سرحدی چمن
مهاجرین افغان در منطقه سرحدی چمن

منزه کاکر، وکیل مدافع زندانیان افغان در شهر کراچی پاکستان با انتشار ویدیو و کارت برخی از مهاجران افغان مدعی شد که پولیس پاکستان حتی مهاجرانی را که کارت سازمان ملل متحد و کارت شناسایی دارند، نیز بازداشت و اخراج می‌کند.

در ویدیویی که او در صفحۀ ایکس خود منتشر کرده، شوهر یک خانم افغان بازداشت شده می‌گوید که خانمش با وجود داشتن کارت شناسایی از سوی پولیس پاکستان بازداشت شده است.

بانو کاکر در صحبت با رادیو آزادی گفت که زنان و کودکان هم در میان افراد بازداشت شده اند و او ادعا می‌کند در برخی موارد پولیس از مهاجرین پول درخواست می‌کند:
"این مهاجرین شکایت می‌کنند که در بازار و کمپ‌ها پولیس از آنها پول درخواست می‌کند. اگر برایشان پول ندهد او را بازداشت و به مراکز و کمپ‌ها نگهداری انتقال می‌دهند تا از آنجا اخراج شوند."

سفارت افغانستان در کنترل حکومت طالبان در اسلام‌آباد نیز موضوع بازداشت مهاجرین دارندۀ کارت سازمان ملل متحد را مطرح کرده است.

این سفارت ویدیو یک مهاجر افغان را نشر کرده که می‌گوید با وجود داشتن کارت "یو ان اچ سی آر" به هدف اخراج بازداشت شده است.

برخی از مهاجران افغان در پاکستان که کارت کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (یو ان اچ سی آر) را دارند، می‌گویند که نگران اند که از سوی پولیس بازداشت و اخراج نشوند.

لاری های حامل مهاجرین افغان که می خواهند از پاکستان به افغانستان برگردند
لاری های حامل مهاجرین افغان که می خواهند از پاکستان به افغانستان برگردند

سیما، یک تن از آنان در اسلام آباد می‌گوید که او و خانواده اش ثبت سازمان ملل متحد است و نگران است که بازداشت و اخراج شوند:
"یک خانوادۀ چهار نفره اینجا بود آنها را فرستادند. ما خودمان ثبت سازمان ملل متحد هستیم و کارت نه بلکه توکن داریم. می‌گویند که توکن قابل قبول نیست."

خدیجه، یک تن دیگر از مهاجرین افغان در پاکستان می‌گوید، ده روز از مهلت ویزه‌اش باقی مانده است و در دفتر سازمان ملل درخواست پناهندگی داده و اکنون تنها توکن دارد و نگران است.

او به رادیو آزادی گفت:
"مدت ده روز دیگر ویزۀ من ختم می‌شود. حکومت پاکستان گفته که به افرادیکه ویزه ندارند به هیچ عنوان خانۀ کرایی ندهید. من نمی‌دانم که با سه فرزندم کجا خواهم رفت، چون هیچ نهادی صدای ما را نمی‌شنود. حتا سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز جواب نمی‌دهد و تماس‌های ما را قطع می‌کنند."

دیبا افضلی، یکی از دیگر مهاجران افغان در پاکستان می‌گوید:
"بسیاری از فامیل‌ها که ثبت سازمان ملل هستند و تنها یک کیس نمبر دارند، پولیس آنها را نیز بیرون می‌کند. صدای ما را به مسئولین برسانید."

این در حالی است که دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در پاکستان امروز یکشنبه در صفحۀ ایکس خود اعلام کرده است که دارندگان کارت "پی او آر" و "ای سی سی" از روند جاری اخراج از پاکستان معاف هستند.

از سوی دیگر سفارت افغانستان در کنترل حکومت طالبان در اسلام‌آباد در صفحۀ ایکس خود نوشته است که سردار احمد شکیب، سرپرست این سفارت پس از بازدید از مرکز مشترک یو ان اچ سی آر و کمیسیون پناهندگان افغانستان در خیبرپختونخوا گفته که تعداد کارمندان این مرکز که ۵ نفر است، برای رسیدگی به ۸ هزار مراجعه کننده، بسیار کم است.

این در حالی است که عملیات رسمی بازداشت و اخراج مهاجرین فاقد سند از پاکستان به تاریخ اول نوامبر آغاز شده که به گفتۀ سرفراز بوگتی، سرپرست وزارت داخلۀ پاکستان در این روند بیش از ۳ میلیون مهاجر افغان اخراج خواهند شد، اما یو ان اچ سی آر این شمار را ۱.۷۳ میلیون تن اعلام کرده است.

مرتبط

XS
SM
MD
LG