لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۳ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۰:۳۹

اتهامات ضد و نقیض مقامات پاکستان و طالبان به بسته شدن گذرگاه تورخم به روی موترهای باربری


موترهای باربری در انتظار باز شدن دروازه تورخم - عکس از آرشیف
موترهای باربری در انتظار باز شدن دروازه تورخم - عکس از آرشیف

گذرگاه تورخم پس از بیش از یک هفته برای دومین بار به روی رفت‌وآمد موترهای باربری مسدود شد.

مقام‌های دو طرف یکدیگر را متهم به بستن این گذرگاه مهم ترانزیتی و تجارتی میان افغانستان و پاکستان می‌کنند.

بخش ننگرهار آژانس باختر تحت کنترل طالبان پیش از چاشت روز چهارشنبه گزارش داد که پاکستان بار دیگر گذرگاه تورخم را به روی رفت‌وآمد موترهای باربری مسدود کرد.

این آژانس از قول مولوی عصمت‌الله یعقوب کمیسار حکومت طالبان در تورخم گفته که ناوقت سه‌شنبه شب طرف پاکستانی می‌خواست که در نزدیکی گذرگاه تورخم، حدود ۲۰ متر به خاک افغانستان پیشروی کرده و به‌گفته او به بهانه نصب لوحۀ خوش‌آمد گویی به مسافران دروازۀ را ایجاد کند که از آن جلوگیری کرده‌اند.

آژانس باختر می‌افزاید، طرف پاکستانی پس از آن‌که طالبان جلو ساخت دروازه از سوی آنان را گرفت، در واکنش به این اقدام گذرگاه تورخم را به روی ترانزیت بستند.

مقام‌های محلی حکومت طالبان در ننگرهار به پرسش‌های رادیو آزادی در این مورد پاسخ ندادند.

اما ارشاد مومند معاون کمیشنر لندی کوتل در صحبت با بخش مشال رادیو آزادی مدعی است که طالبان افغان ناوقت سه‌شنبه شب این گذرگاه را به روی رفت‌وآمد موترهای باربری بسته است.

یک مقام مسئول در تورخم که صلاحیت صحبت با رسانه‌ها را نداشته نیز به شرط افشا نشدن نامش به بخش مشال رادیو آزادی گفته که طالبان افغان پس از آن گذرگاه اصلی تورخم را به روی موترهای باربری بستند که به گفته او طرف پاکستانی می‌خواست در نقطه صفری لوحه‌ی را نصب کند.

اما ایمل شینواری نماینده اتحادیه تاجران در طرف پاکستان به رادیو آزادی می‌گوید که حکومت پاکستان گذرگاه تورخم را از ساعت ۱۲ سه‌شنبه شب به این‌سو بسته است.

موترهای باربری در منطقه سرحدی تورخم. گذرگاه تورخم هر از گاهی به روی موترهای باربری مسدود می شود
موترهای باربری در منطقه سرحدی تورخم. گذرگاه تورخم هر از گاهی به روی موترهای باربری مسدود می شود

آقای شینواری می‌افزاید، این‌که اکنون فصل صادرات میوه‌های تازه افغانستان به پاکستان است، این سومین بار در یک ماه گذشته است که حکومت پاکستان این گذرگاه را می‌بندد:
"از ساعت ۱۲ شب گذشته به این‌سو دروازه تورخم بسته است، تنها مسافران رفت‌وآمد کرده می‌توانند، به تاجران دو طرف زیان زیادی می‌رسد. از طرف افغانستان انگور، انار، سیب و زغال سنگ می‌آید، این دروازه هر ماه یک بار دو بار مسدود می‌شود که پاکستان و افغانستان بیشترین زیان را می‌بینند."

بسته شدن گذرگاه تورخم شماری از تجار افغان میوه‌های تازه را نیز نگران کرده که از این راه صادرات و واردات دارند.

یمین افغان یکی از آن‌ها به رادیو آزادی می‌گوید:
"موترهای میوه‌های تازه ما هم این طرف ایستاده اند و هم آن طرف، همین حالا موتر مملو از انگور من در تورخم ایستاده است و از آن طرف کیله بار کرده ام، موترها متوقف است، موترهای سبزیجات هم ایستاده اند. اگر میوه‌های تازه و سبزیجات به موقع نرسد، در مارکیت فروخته نمی‌شود، سراسر تاوان است و تاجران بسیار نگران اند."

تجار افغان از حکومت طالبان می‌خواهند که برای حل این مشکل با طرف پاکستانی گفت‌وگو کنند.

این‌که چرا همواره گذرگاه تورخم مسدود می‌شود و حکومت طالبان برای حل این مشکل چه اقداماتی را روی دست دارند؟ عبدالسلام جواد سخنگوی وزارت تجارت و صنعت حکومت طالبان در صحبت با رادیو آزادی تنها مسدود شدن گذرگاه تورخم را تأیید کرد، اما به پرسش‌های رادیو آزادی جزئیات بیشتر نداد.

خان‌جان الکوزی یکی از مسئولان اتاق مشترک تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان و پاکستان هفته گذشته به رادیو آزادی گفته بود، حکومت پاکستان بارها به تجاران افغان مشکلات ایجاد کرده و به گفته او به بهانه های مختلف گذرگاه تورخم را مسدود می‌کند.

گذرگاه تورخم در حالی به روی رفت‌وآمد موترهای باربری و ترانزیتی مسدود می‌شود که هفته گذشته به تاریخ ششم ماه قوس سال روان نیز حکومت پاکستان این گذرگاه را برای سه روز به روی موترهای باربری میوه‌های تازه مسدود کرده بود.

مرتبط

XS
SM
MD
LG