لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۴ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۱۷

یافته‌های یک گزارش تازه؛ امسال در افغانستان تریاک بیشتر تولید خواهد شد


تصویر آرشیف: حاصل برداری از یک کشتزار کوکنار در جنوب افغانستان
تصویر آرشیف: حاصل برداری از یک کشتزار کوکنار در جنوب افغانستان

سازمان ملل متحد گزارش سالانه اش را در رابطه به وضعیت مواد مخدر در جهان، نشر کرد.

در گزارش سال ۲۰۲۴ این سازمان به مسئله کشت کوکنار در افغانستان، تاثیرات منع کشت آن بر زنده گی دهقانان و تولید تریاک و شیشه پرداخته شده است.

یافته های ابتدایی سازمان ملل متحد نشان میدهد که بر عکس سال گذشته، امسال بار دیگر کوکنار بیشتر در افغانستان کشت شده و تریاک فراوان از آن تولید خواهد شد.

رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد هنگام ارایه جزئیات این گزارش گفت که کاهش (۹۵) در صدی کشت کوکنار در سال گذشته، بیشترین تاثیر را بالای دهقانان گذاشت و سبب فقر در افغانستان شده است.

نمایی از یک مزرعه کوکنار در کندهار
نمایی از یک مزرعه کوکنار در کندهار

گادا ویلی از جامعه جهانی میخواهد که بر علاوه کمک با دهقانان در افغانستان، در بخش تداوی معتادان نیز کمک کنند:

" منع کشت کوکنار توسط مقام های حاکم در افغانستان سبب کاهش (۹۵) در صد کشت کوکنار شده است، اما این تصمیم سبب قطع عاید مالی دهقانان نیز شده و آنان نیازمند کمکهای دوامدار بشری اند. امسال یک بخش گزارش سالانه مواد مخدر جهان مشخصاً به تاثیرات منع کشت کوکار در افغانستان، افزایش استفاده از مواد مخدر کیمیاوی در میان زنان افغان و محدودیت دسترسی آنان به تداوی اختصاص یافته است.

بخشی از گزارش سازمان ملل متحد: تخریب کشتزار های کوکنار باعث فقر دهقانان شده است

سازمان ملل متحد سال گذشته گزارش داده بود که در مجموع بر ده هزار و (۸۰۰) هکتار زمین در افغانستان، کوکنار کشت شده بود و از آن (۳۳۳) تُن تریاک بدست آمد، اما امسال تا حال آمار رسمی میزان کشت کوکنار و تولید تریاک از سوی این سازمان نشر نشده است.

در گزارش سال ۲۰۲۴ سازمان ملل متحد آمده که هرچند طالبان تعهد کرده اند که با تولید شیشه نیز مبارزه کنند، اما این سازمان شاهد کاهش تولید آن نبوده است.

انجیلا می، مسوول تحقیق در اداره مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد میگوید، آنان شاهد کاهش ضبط هیرویین در مسیر قاچاق از افغانستان بوده اند، اما هنوز نیز بازارهای اروپایی مملو از هیروینی است که از تریاک افغانستان تولید میشود و کاهشی در آن نیامده است:

" تا حال ما شاهد کاهش دسترسی به هیرویین در کشورهای وارد کننده، به گونه خاص در کشورهای اروپایی مرکزی و غربی نبوده ایم، اما شاهد کاهش در ضبط آن در مسیر قاچاق بودیم و آن به این معنی است که اروپا در آینده شاهد کاهش دسترسی به هیرویین خواهد بود. ما تاثیرات منع کشت کوکنار در افغانستان را نیز بررسی کردیم که کی ها از این تصمیم نفع می برند و کی ها زیان میکنند. در حال که تاثیر منع کشت کوکنار در کاهش تولید هیرویین دیده میشود، اما در بخش تولید شیشه وضعیت روشن نیست."

کمپاین طالبان بر ای تخریب کشتزار های کوکنار
کمپاین طالبان بر ای تخریب کشتزار های کوکنار

حکومت طالبان اما ادعا میکند که آنان در مبارزه با مواد مخدر، موفقانه عمل کرده و کشت کوکنار را به صفر کاهش داده است.

عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت داخله حکومت طالبان میگوید، نیروهای آنان امسال توانستند بیست و یک هزار و (۷۴۳) هکتار زمین را از وجود بته های کوکنار پاکسازی کنند:

" امارات اسلامی افغانستان توانسته است که در زمان کم و امکانات محدود، دامنه مواد مخدر را از افغانستان برچیند. با اطمینان گفته میتوانیم که در حال حاضر هیچ تهدیدی از ناحیه مواد مخدر به کشورهای همسایه و جهان وجود ندارد. در مقابل ما آرزومند استیم که در زمینه فراهم ساختن امکانات، به خصوص بدیل معیشیت برای دهقانان افغانستان همکاری نمایند. "

تاکید سازمان ملل متحد بر ادامه کشت کوکنار و تولید تریاک در افغانستان در حالی است که به روزهای ۳۰ جون و اول ماه جولای نماینده گان کشورهای جهان و هئیت حکومت طالبان در نشست دوحه بر چگونگی مبارزه با مواد مخدر نیز صحبت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG