لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۳۷

بارک اوباما: معمر قذافی بلاخره مجبور به کنار رفتن از قدر خواهد شد


بارک اوباما رییس جمهور امریکا
بعد از این که نیروهای طرفدار قذافی ساحات اساسی را دوباره از شورشیان به تصرف خود در آوردند، ایالات متحده امریکا مسلح ساختن مخالفین حکومت قذافی را رد نکرد.

بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحده امریکا به روز سه شنبه در جریان یک مصاحبه با تلویزیون NBC گفت:
« من مسلح ساختن مخالفین را نه رد می نمایم و نه هم تایید. ما هنوز هم ارزیابی می نمایم، قسماً راجع به این که نیروهای قذافی چه می خواهند بکنند.»

اوباما گفت: ساحه در اطراف قذافی شخصیکه کشور افریقای شمالی را برای بیش از 40 سال با مشت آهنین اداره کرد، تنگ تر می شود. او گفت: حملات هوایی بین المللی در لیبیا بلاخره قذافی را مجبور خواهد ساخت تا از قدرت کنار برود.

پیشنهاد اوباما مبنی بر مسلح ساختن شورشیان لیبیا از طرف هیلاری کلنتن وزیر خارجهء امریکا که گفته بود، منع تحریم تحویل دادن سلاح به لیبیا بعد از این قابل تطبیق نمی باشد، حمایت گردید.

خانم کلنتن که به روز سه شنبه در کنفرانس ناتو و رهبران عرب در لندن صحبت می کرد گفت: فیصله نامه شورای امنیت ملل متحد که در اوایل همین ماه اقدامات علیه نیروهای قذافی را اجازه داد، تحریم بین المللی سلاح مربوط سال 1973 را بالای لیبیا باطل ساخت.

دور نمای تاریک مسلح ساختن شورشیان، عکس العمل مختلط را در میان کشورهای ایتلاف که در لیبیا مشغول هستند و همچنان تا اندازه در میان جامعهء بین المللی بوجود آورده است.
واشنگتن می گوید، اعضای مخالفین لیبیا که مقامات بلند پایه امریکایی با آنها ملاقات کردند کاملاً مورد ارزیابی قرار گرفتند. اما اوباما خود هوشدار داده که اهداف و ترکیب شورشیان هنوز سطحی و عاری از جزییات می باشد.

امیر البحر امریکایی جمز ستاف ریدس می گوید: راپور های استخباراتی نشان می دهد که در میان نیروهای ضد قذافی حضور شبکه القاعده وجود دارد.

وزیر خارجهء فرانسه الن ژوپی به روز سه شنبه گفت، کشور او حاضر است تا روی این موضوع بحث کند. اما صدراعظم بریتانیا دیوید کامرون گفت: تحریم تهیه کردن سلاح را اجازه نمی دهد.

در کنفرانس لندن در مورد مسلح ساختن مخالفین تصمیم اتخاذ نگردید، هر چند که برای آینده لیبیا به ایجاد یک گروپ تماس موافقه صورت گرفت.

ویلیم هیگ وزیر خارجهء بریتانیا گفت: 48 رهبر ناتو و کشورهای عربی که در کنفرانس لندن اشتراک نمودند، موافقه کردند که فشار بالای قذافی باید تازمانی ادامه پیدا کند که خطر برای مردم ملکی از بین برود.

وزیر خارجهء بریتانیا افزود:
« ما در اهداف خود مصمم هستیم. ما در صدد لیبیای متحد هستیم که خطری برای خود مردم لیبیا یا خطری برای منطقه نباشد. ما تا زمانی با مردم لیبیا کار می نمایم تا آنها خود راه پیش رفت برای صلح و ثبات آینده را انتخاب کنند.»

جنگ های تازه در لیبیا در حالی گزارش شده که رهبران، بهترین راه کنار رفتن قذافی را مورد بحث قرار می دهند.

هیلاری کلنتن وزیر خارجهء ایالات متحده امریکا گفت: حملات هوایی تا زمانی ادامه خواهد یافت که قذافی بطور کامل تقاضا های ملل متحد را بر آورده بسازد.
XS
SM
MD
LG