لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۱

سفرهای مقامات امریکایی نشانهء از تمرکز واشنگتن به همسایه های افغانستان


این نخستین سفر هیلاری کلنتن وزیر خارجه امریکا به دوشنبه به حساب می آید. قرار است او امروز علاوه بر دیدار با مقامات تاجک، با شماری از اعضای جامعه مدنی این کشور نیز دیدار کند. پس از این خانم کلنتن به اوزبکستان خواهد رفت و در آنجا با اسلام کریموف رییس جمهور و الیار عنیوف وزیر خارجه دیدار خواهد کرد.

خبرگذاری رویترز نوشته که این سفر های مقامات امریکایی نشانهء از تمرکز واشنگتن روی همسایه های شمالی افغانستان بخاطر انتقال تدارکات به این کشور به شمار می رود. با توجه به انتقاد های امریکا از رژیم اوزبکستان، حالا توجه این کشور به تاشکند بیشتر شده است.

ماه گذشته بارک اوباما رییس جمهور امریکا به همتای اوزبکش اسلام کریموف تیلفون کرد و با او گفتگو های در مورد توسعه راه شمال به افغانستان داشت. تاجکستان و اوزبکستان جزء از شبکه استند که واشنگتن آنرا شبکه توزیع شمال یا (N.D.N) نامیده است.

این شبکه زمانی برای ایالات متحده خیلی ها مطرح شد که قطار های اکمالاتی نیرو های امریکایی و ناتو در پاکستان هدف حملات افراط گرایان قرار گرفتند. تاجکستان و ازبکستان در سال 2009 میلادی به امریکا و ناتو اجازه دادند تا تدارکات غیرنظامی شانرا از طریق این کشور ها به افغانستان منتقل سازند.

پیش از رسیدن به تاجکستان، هیلاری کلنتن در پاکستان بود و به مقامات آن کشور پیام های سختی را ابراز کرد. او گفت: امریکا از پاکستان توقع دارد تا پناهگاه های طالبان افغان را در خاکش از بین ببرد. خانم کلنتن پس از صحبت با مقامات پاکستانی در اسلام آباد گفت: رفت و آمد شورشیان به دو طرف سرحد نه تنها افغانستان بلکه هر دو کشور را با خطر روبرو می سازد:

«ما می دانیم که از بین بردن تروریستان و پناهگاه های آنها در یک سوی سرحد، اقدام موثر نیست. این مشابه همان داستان معروف است که شما در خانه خود مار ها را پرورش دهید، صرف برای اینکه همسایه های تان را بگزند. اما می دانید، این مار ها به سوی کسانی بر می گردند که آنها را در حویلی خود نگهداری کرده اند. ما این را در هر دو طرف سرحد درک می کنیم.»
سفر خانم کلنتن به پاکستان
سفر خانم کلنتن به پاکستان

وزیر خارجه امریکا همچنان گفت: واشنگتن از مقامات پاکستانی می خواهد تا گام های خود را بنابر خواست امریکا پیش ببرند:
«ما روی مسایل مشخص خیلی گفتگو های عمیقی داشتیم. و ما انتظار داریم که این گفتگو ها نه در سال ها و ماه ها، بلکه در روز ها و هفته های آینده نتیجه عملی بدهد. و در روز ها و هفته های آینده، برای رسیدن به این اهداف مشترک ما، کار های زیادی در پیشرو داریم که باید انجام شود.»

خانم کلنتن همچنان گفت: روی همکاری پاکستان در مساله شبکه حقانی، در خواست کرده است. هیلاری کلنتن در حالی به پاکستان سفر کرده که سفارت این کشور اخیراً در کابل هدف حملات شورشیان قرار گرفته و در آن پای پاکستان هم دخیل دانسته شد.

در این حال، حنا ربانی کهر وزیر خارجه پاکستان که در یک نشست خبری مشترک با هیلاری کلنتن شرکت کرده بود این موضوع را رد کرده که گویا اداره های حکومت پاکستان در ساختن پناهگاه های تروریستان دست دارند.

همزمان با سفر هیلاری کلنتن به آسیای میانه، کارشناسان می گویند: یکی از دلایل این دیدار وزیر خارجه امریکا از منطقه، تنش ها با پاکستان است. امریکا می خواهد تا بیشتر توجه اش را به شمال جلب و نیرو هایش را از این طریق در افغانستان اکمال کند.

در حال حاضر هم رفت و آمد کاروان های اکمالاتی ناتو به افغانستان خالی از خطر نیست و برخی پیشبینی ها وجود دارد که اگر روابط هر دو کشور از این هم بد تر شود، شاید پاکستان این راه را به نحوی مسدود هم بسازد.
XS
SM
MD
LG