لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۳۴

سنگین: سیستم حکومت داری به شکل الکترونیکی عیار می گردد


مقام های وزارت مخابرات وتکنالوژی معلوماتی در کنفرانس بین المللی تکنالوژی معلومات ضمن یاد آوری از دست آورد های 10 سال گذشته از تطبیق یک سلسله برنامه های مهم دیگر در بخش تکنالوژی در آینده خبر دادند.

ایجاد سیستم کمپیوتری در ادارات حکومت، گسترش خدمات انترنت در سرتاسر کشور، چاپ تذکره کمپیوتری و دیجیتل سازی سیستم رسانه های تصویری از عمده ترین برنامه های آینده این وزارت خوانده شده اند.

امیر زی سنگین وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی به روز سه شنبه در مراسم افتتاح کنفرانس و نمایشگاه تکنالوژی معلوماتی در کابل تطبیق این برنامه ها را برای انکشاف افغانستان مهم خواند:

« برای آینده یک کار مهم را که مادرنظرداریم به میان آوردن حکومت داری الکترونیکی است ما میخواهیم تکنالوژی معلوماتی دربخش حکومت داری، تعلیم، تحصیلات عالی، خدمات صحی و تمام فعالیت های حکومت نقش مهم داشته باشد، مفاد این کار چیست ؟ ارتباط مستقیم میان کارمندان ومردم قطع شده و در کاهش فساد اداری که مردم ازآن شکایت دارند نقش مهم را بازی میکند. »

درکنفرانس بین المللی تکنالوژی معلوماتی، برعلاوه مقام های حکومت شماری از نماینده گان کشورهای منطقه و مسوولان شرکت های مخابراتی نیزحضور داشتند.

هدف از برگزاری این کنفرانس معرفی تکنالوژی معلوماتی، شریک ساختن تجارب میان کشورهای منطقه وگسترش سیستم های مخابرات درافغانستان خوانده شده است.

به گفته وزارت مخابرات تکنالوژی معلوماتی، ظرف 10 سال گذشته حدود بیست میلیون نفردرافغانستان تنها به خدمات موبایل دسترسی پیدا کرده وزمینه ارتباطات در بخش های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بیشترشده است.

معاون دوم رییس جمهور کرزی که در این مراسم افتتاح این کنفرانس اشتراک داشت از پیشرفت های کشور در عرصه مخابرات وتکنالوژی ظرف یک دهه گذشته ستایش کرد.

محمد کریم خلیلی تقویت سیستم خدمات انترنت و ستلایت را ازاولویت های دولت افغانستان عنوان کرده اما داشتن سواد وفرهنگ استفاده ازتکنالوژی را یک مساله مهم خواند:

« مردم کشورما باید سواد کافی وفرهنگ استفاده ازتکنالوژی را داشته باشند،چون یکی ازاثرات این فن آوری اثرگذاری مستقیم روی فرهنگ وسنت های جامعه است لذا وزارت مخابرات وارگان های ذیربط تلاش کنند که زمینه های دست یابی به سواد تکنالوژی را درمیان مردم مخصوصاً جوانان کشورآماده سازند. »

درحاشیه این کنفرانس بین المللی نمایشگاه دو روزه به منظور معرفی خدمات مخابراتی وتکنالوژی معلوماتی نیز برگزار گردید.

مسوولان وزارت مخابرات می گویند که در این نمایشگاه بیش ازصد شرکت مخابراتی و انترنتی که بیشتر شان افغان ها اند غرفه گذاشته اند.

به گفته وزارت مخابرات طی یازده سال گذشته بیش از دومیلیارد دالردربخش مخابرات وتکنالوژی سرمایه گذاری شده و برای دو صد هزار نفر زمینه کار مساعد شده است.


جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG