لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۴

تعداد تلفات زلزلهء اخیر در بلوچستان به 328 تن رسید


اداره ایالتی مبارزه با حوادث در بلوچستان دیروز اظهار داشت که تا حال کشته شدن 328 نفر در نتیجه زلزله اخیر در اینجا تصدیق شده و 450 نفر دیگر زخمی شده اند.

این زلزله که شام سه شنبه رخ داد و قدرت آن به معیار ریشتر هفت عشاریه هفت درجه بود چندین ولسوالی از جمله گوادر، خاران، کیچ و چاغی را در سواحل بحیره عرب با شدت تکان داد.

این زلزله قوی ترین زلزله در بلوچستان به شمار می رود. در سال 1935 هم در شهر کویته یک زلزله بقدرت هفت عشاریه هفت با معیار ریشتر رخ داد که بین 30 تا 60 هزار نفر را به کام مرگ کشاند و در سال 2008 هم زلزله ها در بسیاری مناطق خانه های مسکونی را تخریب کرده و سبب کشته شدن بیش از 100 نفر گردید.

در نتیجه زلزله اخیر بسیار راه های مواصلاتی مسدود شده و شبکه های مخابراتی از کار افتاده اند.

سخنگوی اداره بلوچستان جان محمد بولادی اظهار میدارد که مقامات همراه با اردو به مردم مناطق زلزله زده یکجا کمک می رسانند:

« دیروز 12 لاری کمک ها از کویته عازم این منطقه گردید. اما چون این راه 16 تا 17 ساعت طولانی می باشد این مواد امروز خواهد رسید. و حالا هم مسوولان اداره محلی مبارزه با حوادث هفت لاری دیگر مواد کمکی را به منطقه اواران فرستاده اند. ما دو مرکرز طبی را ساخته ایم که یکی در تال است و دیگرش در حب. »

منطقه اواران بلوچستان از همه بیشتر از زلزله خساره مند شده است، اما باشنده گان منطقه می گویند که رسیدن کمک ها خیلی کند است و شاید تعداد تلفات بیشتر شود.

آنها همچنان می گویند که بیرون کردن مردم از زیر خاک با مشکلات مواجه است و در شفاخانه ها هم خدمات صحی کافی نیست از این رو ممکن است تعداد تلفات بیشتر شود.

به گفته سخنگوی ایالت بلوچستان زلزله به 300 هزار نفر خساره رسانده است. او می گوید تعداد زیاد زخمیان توسط هلیکوپترها به شفاخانه ها در شهرهای کلان پاکستان انتقال داده می شوند.
XS
SM
MD
LG