لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۱

خواست شورای عالی صلح از طرف های درگیر جنگ در افغانستان!


شهزاده شاهد سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان
شورای عالی صلح مانند گذشته از مخالفین مسلح این کشور خواسته تا دست از مخالفت بکشند و همچنان از نیرو های امنیتی تقاضا کرد تا در روز های عید اقدام به عملیات های نظامی نکنند.

سخنگوی این شورا به روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی از نیرو های بین المللی مستقر در افغانستان نیز خواست مشابه را مطرح کرده است.

شهزاده شاهد می گوید که نباید مخالفین مسلح و نیرو های امنیتی، روز های خوش عید مردم را به غم مبدل بسازند:

« از مخالفین مسلح افغانستان تقاضا داریم تا به ندای صلح افغانستان پاسخ مثبت بدهند و بگذارند تا مردم این کشور در فضای امن زنده گی نمایند.»

در سال های گذشته نیز به مناسبت روز های عید، شورای عالی صلح و شخص رییس جمهور کرزی از مخالفین مسلح خواسته تا دست از مخالفت بکشند و مردم ملکی را هدف قرار ندهند.

نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز با پخش خبرنامه عید را به مردم افغانستان تبریک گفته و ابراز امیدواری کرده که افغان ها سه روز عید را به خوشی سپری نمایند.

اما گروهء طالبان مسلح در پیامی که به مناسبت عید اضحی به رسانه ها فرستاده اند در آن افغانستان را کشور اشغال شده عنوان کرده اند و گفته اند که به مبارزات شان در این کشور ادامه می دهند.

گروه طالبان در این پیام عید، با امضای توافقنامه امنیتی کابل و واشنگتن و همچنان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده مخالفت کرده اند.

درعید سال های گذشته نیز طالبان مسلح در برخی تحرکات داشتند و چندین بار حملات را در ولایات مختلف افغانستان انجام داده اند.

چنانچه سال گذشته افراد مربوط به این گروه پس از اداء نماز عید در مقابل عید گاه ولایت فاریاب حمله انتحاری را انجام دادند که در نتیجه آن بیش از 40 نماز گزار کشته و 52 تن دیگر زخمی شدند.

در این حال، مقام های امنیتی کشور می گویند که این بار آمادگی ها لازم را برای تامین امنیت روز های عید گرفته اند.

وزارت دفاع افغانستان در پاسخ به تقاضای شورای عالی صلح می گوید، تا زمانی که احساس خطر از سوی مخالفین نکنند، اقدام به عملیات های نظامی نمی کنند

دولت وزیری معاون سخنگوی این وزارت گفت:

« نیرو های اردوی ملی در هیچ منطقه اقدام به عملی نکرده که سبب آزار و اذیت مردم گردد چه در روز های عید و یا قبل از آن نیرو های امنیتی در مناطق که امنیت تامین است عملیات نظامی را به راه نداخته است.»

مردم افغانستان از مخالفین مسلح و نیرو های امنیتی نیز تقاضا دارند تا در روز های عید از جنگ و مخالفت اجنتاب ورزند تا مردم بتوانند در مناطق مختلف کشور عید را به خوشی تجلیل نمایند.

کارشناسان مسایل نظامی هم یگانه راه پایان بخشیدن به خشونت های موجود در کشور را مصالحه با مخالفین می دانند اما تاکنون مخالفین به این تقاضا پاسخ مثبت نداده اند.

مصطفی بشارت
XS
SM
MD
LG