لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۱

زمستان می رسد و "نیاز افغانستان به کمک جهان هم زیاد می شود"


با نزدیک شدن زمستان امسال، نیاز افغانستان به کمک های جامعهء جهانی نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است.

این را ادارهء مبارزه با حوادث طبیعی می گوید.

محمد اسلم سیاس معاون این اداره به رادیو آزادی می گوید:
«به آن قدر کمک جامعه جهانی نیاز است که این ادارهء بتواند در حالات عاجل با سه صد هزار خانواده کمک غذایی و غیر غذایی بکند.»

سیاس می گوید که آنان همچنین در بخش کاهش خطر های ناشی از حوادث طبیعی به کمک نیاز دارند.

به گفتهء سیاس، دارو، خیمه، وسیله های جستجو و نجات از جمله نیازمندی های مهم غیر غذایی استند.

در چند ماه آخر، سیلاب و آفت های طبیعی عمدتاً در مناطق شرقی و مرکزی افغانستان بیش از یک و نیم صد نفر را کشت و هزاران تن دیگر را بی خانه ساخت.

تنها در ولسوالی سروبی، مقامات گفته بودند که بیش از دوصد خانه خراب شدند.

از ویران شدن صد ها جریب زمین زراعتی هم گزارش شده بود.

شماری زیادی از سیلاب زدگان شکایت می کردند که حکومت با آنان به موقع کمک نکرده بود یا این که اقدام های حکومت بسیار ضعیف بودند.

شنونده های رادیو آزادی با گذاشتن پیام های رادیویی هم همواره درین مورد شکایت کرده اند.

یکی از شنوندگان از ولسوالی شورتپهء بلخ از خراب شدن ده ها خانه در اثر خیزش آب دریای آمو در شمال کشور شکایت می کند و می گوید که کسی به داد شان نرسیده است:
« دریای آمو در قریهء توقی، منطقهء شیخ، منطقهء چقر، آق باتور تقریباً دوصد خانواده را بی خانه کرده. ما از رادیو آزادی تقاضا می کنیم که صدای ما را به جهان پخش و مشکلات ما مردم را رفع کند که سازمان ملل متحد و اشخاص که به حوادث طبیعی کمک می کنند با ما همکاری کنند.»

ادارهء مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان در حالی از نیاز به دریافت کمک بیشتر جامعه جهانی در جریان امسال سخن می گوید که نیرو های بین المللی تحت امر ناتو در حال پایان دادن ماموریت نظامی شان درین کشور استند.

این نگرانی موجود است که با خروج بسیاری از نظامیان خارجی از افغانستان در پایان سال 2014 میلادی، کمک های جامعه جهانی هم با این کشور کاهش یابند.
XS
SM
MD
LG