لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۱

دابنز: تلاش صلح در افغانستان ناوقت آغاز شد


جیمز دابنز نمایندهء خاص ایالات متحده در افغانستان و پاکستان
نمایندهء خاص ایالات متحده در افغانستان و پاکستان می گوید: اگر در همان اول ها با طالبانی که راضی بودند قانون اساسی افغانستان را احترام کنند، مذاکره می شد، جان های زیادی حفظ و شورشیان هم تضعیف می شدند.
جیمز دابنز این سخن را دیروز در لندن گفت.

به گزارش اسوشیتد پرس، دابنز افزود که به باور او، آنان در سال 2002 دچار چندین اشتباه شدند، درست همان سالی که رژیم طالبان توسط حملات به رهبری ایالات متحده سرنگون شد.

دابنز افزوده که به فکر او به تاخیر انداختن یک تلاش جدی برای مصالحه تا سال 2011 میلادی شاید یک اشتباه بوده باشد.

به اساس گزارش، دابنز این سخنان را بعد از گفت و گو ها با مقام های وزارت خارجهء بریتانیا گفت.

شورای عالی صلح افغانستان با استقبال ازین سخنان دابنز می گوید که پروسهء زمینه سازی برای گفت و گو های صلح به رهبری این شورا بدون تاخیر ادامه داشته است.

شورای عالی صلح افغانستان در سال 2010 میلادی ایجاد شد اما تاکنون نتوانسته توجهء طالبان را به مذاکره مستقیم با حکومت افغانستان جلب کند.

نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان همچنین گفته است که حملهء امریکا به عراق در سال 2003 میلادی سبب شد تا توجه ایالات متحدهء امریکا در یک زمان حساس از افغانستان به سوی دیگر معطوف شود.

به باور نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان، این مساله به طالبان فرصت داد تا دوباره منسجم شوند و پول گردبیاورند.

اما، دابنز گفته است که با وصف این عقبگرد ها، افغانستان در چند سال گذشته پیشرفت های هم داشته است.

به اساس گزارش، وقتی طالبان از گفت و گوی مستقیم با حکومت به رهبری رییس جمهور کرزی خودداری کردند، امید ها برای گفت و گو های صلح رنگ باخته اند.

تلاش ها برای آغاز گفت و گو های صلح میان حکومت افغانستان و طالبان در ماه جون هم به ناکامی انجامید.
XS
SM
MD
LG