لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۴۶

کری در مصر: انتقال سیاسی "همه شمول" مهم است


جان کری وزیر خارجهء امریکا
وزیر خارجهء امریکا وارد مصر شده تا حکومت تحت رهبری نظامیان این کشور را به پیشرفت دیموکراتیک وادارد.

از زمان برکناری محمد مرسی رییس جمهور اسلامگرای مصر، این نخستین بار است که جان کری از مصر دیدن می کند.

خبرگزاری فرانس پرس می گوید که کری در آستانهء آغاز محاکمهء مرسی وارد قاهره شده تا روابط میان ایالات متحده و متحد منطقوی اش را تقویت بخشد و این ضمانت را حاصل کند که حکومت مصر برای اعادهء دیموکراسی به جلو حرکت می کند.

این در حالی است که چند هفته پیشتر، واشنگتن بخشی از کمک سالانهء خود را با مصر که به یک و نیم میلیارد دالر امریکایی می رسد، به حال تعلیق درآورد.

مقام های امریکایی می گویند: کری با رهبران مصر به شمول عدلی منصور رییس جمهور موقت، نبیل فهمی وزیر خارجه و عبدالفتاح السیسی رهبر نیرومند نظامی مصر می بیند.

یک مقام ارشد وزارت خارجهء امریکا به خبرنگاران گفته است که مسالهء انتقال سیاسی قدرت که امریکا می خواهد پایدار، همه شمول و دیموکراتیک باشد، در صدر گفت و گو ها قرار دارد.

به اساس گزارش، قرار است وزیر خارجهء امریکا در جریان دیدار شش ساعته اش از قاهره با اعضای جامعهء مدنی مصر در عقب در های بسته نیز ملاقات کند.

جامعهء مدنی مصر از سرکوب معترضان و کندی روند برگشت دیموکراسی به کشور به شدت ابراز نگرانی کرده است.

به اساس یک گزارش، در جریان سرکوب اعتراضات هواداران مرسی، از ماه جولای به این طرف، بیش از هزار نفر در مصر کشته شده اند.

مقام های امریکایی گفته اند که کری امروز از مصر به عربستان سعودی می رود و در آن جا با رهبران سعودی به شمول شاه عبدالله هم ملاقات می کند.

از ماه فبروری که کری وزیر خارجهء امریکا شد، این هفدهمین مسافرت اوست که قرار است در ادامهء آن از اسراییل، پولند، اردن، امارات متحدهء عرب، الجزایر و مراکش نیز دیدن کند و در 12 نومبر دوباره به واشنگتن برگردد.
XS
SM
MD
LG