لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۱۶

جماهیر انوری از استیضاح ولسی جرگه کامیاب بدرآمد


جماهیر انوری وزیر مهاجرین و عودت کننده گان افغانستان
وزیر مهاجرین و عودت کننده گان در اجلاس استیضاحیه ولسی جرگ پس از پاسخ به سوالات اعضای این جرگه، توانست قناعت اکثریت اعضای این جرگه را بدست بیاورد.

وزیر مهاجرین و عودت کنندگان در اجلاس استیضاحیهء ولسی جرگه پس از پاسخ به سوالات نماینده گان این جرگه، قناعت اکثر نماینده گان حاضر در ولسی جرگه را بدست آورد.

جماهیر انوری به اتهام دست داشتن در فساد اداری، سهل انگاری و اجرای وظیفه و تقرری های خود سرانه از سوی ولسی جرگه استیضاح شد.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه نتیجه نهایی اجلاس استیضاحیه روز شنبه را چنین بیان کرد:

« به استشنای 29 کارت سرخ به اکثریت اعضای مجلس ولسی جرگه توضیحات محترم وزیر مهاجرین قناعت مجلس را فراهم کرد و وزیر صاحب به وظیفه اش ادامه می دهد.»

چندی قبل شماری از رسانه های داخلی گزارش های را مبنی بر موجودیت فساد گسترده اداری در وزارت مهاجرین و عودت کننده گان به نشر رساندند.

در اجلاس استیضاحیه یک تعداد زیاد از اعضای ولسی جرگه از کار کرد های آقای انوری به طور جدی انتقاد کردند.
بی توجهی در خصوص وضعیت زنده گی صد ها مهاجر افغان که تازه از کشور های خارجی اخراج شده اند، مشکلات در توزیع زمین برای عودت کننده گان و کم توجهی وزارت مهاجرین برای بهبود زندگی عودت کننده گان، انتقادات اساسی نماینده گان این جرگه را تشکیل می داد.

جماهیر انوری می گوید، به همکاری وزارت های سکتوری بخاطر حل مشکلات مهاجرین که از کشور های اروپایی اخراج شده اند، پلان های را روی دست گرفته است.

آقای انوری همچنان گفت، بخاطر بهبود وضعیت مهاجرین افغان در کشور های همسایه با یو ان اچ سی آر یا کمیشنری عالی سازمان ملل در امور مهاجرین چندین قرارداد را به امضا رسانیده اند:

« امضای تفاهمنامه با یک کشور در قسمت مهاجرین به مفهوم این نیست که آنها مهاجرین ما را اخراج نمایند، آنجا گفته شده که باید عودت به شکل آبرومندانه صورت گیرد این تفاهمنامه ها تجدید نظر می شود این تفاهمنامه ها توسط وزارت عدلیه و خارجه دیده می شود تا که بالاخره وزارت خارجه به ما صلاحیت می دهد که تفاهمنامه را امضاء نمائیم.»

پیش از این هم ولسی جرگهء افغانستان تعدادی از وزیران کابینه را بخاطر بی کفایتی و فساد اداری استیضاح کرده است، اما اکثر این وزرا قناعت بیشتر نماینده های مردم را فراهم نکرده و در کرسی های شان باقی مانده اند.

با آن که وزیر مهاجرین رای اعتماد اکثریت اعضای این جرگه را حاصل کند، اما شماری دیگر از اعضای ولسی جرگه گفته اند که دادن رای اعتماد به جماهیر انوری جفا در حق مهاجرین خارج از کشور می باشد.
به اساس معلومات مقامات، در حال حاضر حدود 5 میلیون مهاجر افغان در ایران و پاکستان بسر می برند که اکثر آنها در شرایط بد، شب و روز را سپری می کنند.

گفته می شود که در جریان یازده سال گذشته، حدود شش میلیون افغان از کشور های خارجی به افغانستان عودت کرده اند.

شماری از مهاجرین عودت کننده به کشور می گویند، تعهدی را که حکومت در قبال شان کرده بود تا کنون آن را عملی نکرده و آنها از آمدن به وطن پیشمان هستند.

فرشته ندا
XS
SM
MD
LG