لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۱۸

برای مهاجرین افغان در ایران و پاکستان انتخابات برگزار نمی شود


با آنکه رییس جمهور کرزی به نماینده گان مهاجرین افغان در ایران و پاکستان گفته است که موضوع اشتراک آنان در انتخابات آینده را با کمیسیون مستقل انتخابات در میان می گذارد، اما مسوولان این کمیسیون می گویند که برای اینکار زمان کافی در اختیار ندارند.

آنان می گویند که به هدف برگزاری انتخابات برای مهاجرین افغان در ایران و پاکستان قبلاً از حکومت و جامعه جهانی خواهان بودجه شده بودند، اما این بودجه منظور نشد.

ضیاالحق امرخیل رییس دارالانشاء کمیسیون انتخابات به روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، بخاطر برگزاری انتخابات برای مهاجرین افغان اگر اکنون هم بودجه اختصاص داده شود آنان قادر به عملی ساختن این پروسه نیستند:

« حدود 59 میلیون دالر بودجه نیاز بود که باید پرداخت می شد و هم چنان حکومت افغانستان بحیث یک حکومت با حکومت های ایران و پاکستان به موافقه برسد تا حکومت های هر دو کشور برای کمیسیون مستقل انتخابات زمینه را فراهم سازد تا کمیسیون بتواند انتخابات در پاکستان و ایران برگزار کند اما عملی نشدن این موارد سبب شد که کمیسیون انتخابات تصمیم گرفت که انتخابات در ایران و پاکستان برگزار نمی شود. »

نماینده گان مهاجرین افغان در ایران و پاکستان به روز سه شنبه در دیدار با رییس جمهور کرزی در کابل بار دیگر خواهان اشتراک شان در انتخابات سال آینده شدند. در خبرنامه که از سوی ریاست جمهوری افغانستان به نشر رسیده، رییس جمهور کرزی به این افراد گفته است که این خواست آنان را با کمیسیون مستقل انتخابات در میان می گذارد.

این نماینده گان مهاجرین افغان گفته اند که مشروعیت انتخابات سال آینده بدون اشتراک آنان زیر پرسش قرار خواهد گرفت. در این حال بنیاد انتخابات شفاف یا تیفا می گوید که به دلیل نبود فرصت کافی مهاجرین افغان در کشور های همسایه نمی توانند در انتخابات آینده اشتراک ورزند.

محمد نعیم ایوب زاده رییس این بنیاد به روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که در کشور های همسایه ضمانت برای شفافیت رای دهی هم وجود ندارد:
« به هیچ وجه امکان ندارد در فرصت که ما داریم و ظرفیت که در حکومت افغانستان است امکان ندارد که زمینه انتخابات به مهاجرین در خارج از کشور مساعد شود. چیزی که ما نگران آن هستیم اینست که چی تضمین وجود دارد که کشور های همسایه مداخله نکنند و هم چنان چی تضمین وجود دارد که در آنجا نظارت درست صورت گیرد. »

به اساس گزارش ها هم اکنون بیش از 3 میلیون افغان در ایران به سر می برند که از این میان 9 صد هزار آنان دارای اسناد اقامت و متباقی فاقد این اسناد اند. به همین شکل حدود دو میلیون مهاجر دیگر در پاکستان زنده گی می کنند.

در کنار نبود بودجه، مسایل تخنیکی، محدود بودن زمان و عدم هماهنگی میان افغانستان و کشور های ایران و پاکستان مشکلات دیگر اند که مانع اشتراک افغان های مهاجر در انتخابات می شوند.


فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG