لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۳

«امضا نشدن موافقتنامه، بالای جوانان افغان تاثیر منفی می گذارد»


نقیب الله فایق رییس کمیسیون جوانان و صحت ولسی جرگه
مسوولان کمیسیون جوانان و صحت ولسی جرگه از رییس جمهور کرزی می خواهند تا هرچه عاجل موافقتنامه امنیتی و دفاعی افغانستان با امریکا را امضا کند.

به باور آنها، اگر این موافقتنامه در مدت سه هفته دیگر به امضا نرسد، افغانستان کمک های جامعه جهانی بخصوص امریکا را از دست خواهد داد.

نقیب الله فایق رییس این کمیسیون به روز جمعه در یک نشست خبری در کابل گفت که امضا نشدن این موافقتنامه بیشتر بالای جوانان افغان، تاثیر منفی می گذارد:

« با امضا نشدن این موافقتنامه و یا بیرون شدن نیروهای خارجی و جامعه جهانی از افغانستان یقیناً کمک های اقتصادی کاهش می یابد و وقتی که همکاری های اقتصادی در افغانستان نباشد جوانان ما بیشتر از این مهاجر می شوند، بیشتر معتاد خواهند شد و آنهای که حملات تروریستی را در افغانستان رهبری و انجام می دهند از ناگزیری و مجبوریت های اقتصادی جوانان سود خواهند برد و جوانان به گونه ابزار مورد سو استفاده گروه های تروریستی قرار می گیرد. »

حدود یک هفته قبل اعضای لویه جرگه مشورتی نیز با صدور قطعنامه از رییس جمهور کرزی خواستند تا موافقتنامه امنیتی و دفاعی با امریکا را در مدت یک ماه امضا کند.

اما رییس جمهور کرزی گفته است تا زمانی که صلح در افغانستان تحقق نیابد، تلاشی خانه های افغانها از سوی سربازان امریکایی متوقف نشود و یک انتخابات شفاف و همه شمول در سال آینده در این کشور برگزار نگردد، این موافقتنامه را امضا نخواهند کرد.

در عین حال شماری از نماینده گان نهادهای جامعه مدنی می گویند که با درنظرداشت نزدیک شدن زمان رخصتی زمستانی شورای ملی افغانستان و برگزاری نشست اعضای کانگرس امریکا بخاطر گفتگو در باره تصویب بودجه عادی، انکشافی و جهانی این کشور، رییس جمهور کرزی باید هرچه عاجل این موافقتنامه را امضا کند.

طارق اقتداری و اسماعیل جهانگیر دو تن از این فعالان مدنی در نشست مشترک روز جمعه مسوولان کمیسیون صحت و جوانان ولسی جرگه و نماینده گان جامعه مدنی، در این رابطه چنین گفتند:

« جوانان که در صفوف پولیس ملی، امنیت و اردو هستند، آنها بیشتر مایوس خواهند شد و دولت توانایی این را نخواهد داشت تا بتواند آنها را حمایت کند و همچنان یک سال از آموزش های حرفه یی و تخنیکی که ایالات متحده امریکا متعهد است که به آنها فراهم بکند محروم خواهند شد. »

« فعالیت های مدنی، سیاسی، رسانه یی و فعالیت های فرهنگی در افغانستان وجود دارد، اما ما اگر امضای این موافقتنامه را به تاخیر می اندازیم، این کار می تواند سبب نگرانی و تشویش شود. »


این نگرانی ها در حالی مطرح می شوند که در یک هفته گذشته، چگونگی امضای موافقتنامه امنیتی و دفاعی بین افغانستان و امریکا به یک موضوع جنجالی مبدل شده است.

امریکا تاکید کرده که برای تنظیم هرچه بهتر برنامه های کاری اش در افغانستان، به امضای این موافقتنامه پیش از پایان سال 2013 میلادی ضرورت دارند.

مقامات امریکایی گفته اند، اگر این موافقتنامه هرچه عاجل امضا نشود، پلان حضور یک تعداد نیروهای امریکایی پس از سال 2014 میلادی در افغانستان، با مشکل روبرو خواهد شد.


جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG