لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۴

"حتی در صورت خروج، امریکا در افغانستان امکانات امنیتی خواهد داشت"


مقامات امریکایی هوشدار داده اند که اگر توافقنامه همکاری های امنیتی و دفاعی بین واشنگتن و کابل امضا نشود، ممکن است یک فاجعه و مصیبت واقع شود.

آژانس خبری رویترز می نویسد، با امضای توافقنامهء امنیتی بین کابل و واشنگتن، حضور هشت هزار عسکر امریکایی بعد از سال 2014 میلادی قانونی خواهد شد، اما در صورت عدم امضای آن، امکان دارد طالبان بیشتر تقویت شوند، شبکهء القاعده دوباره در افغانستان آشیانه سازد و نیروهای امنیتی این کشور با کمبود منابع مالی دچار شوند.

عساکر امریکایی که بعد از سال 2014 میلادی در افغانستان باقی می مانند، نیروهای امنیتی افغانستان را آموزش داده، تروریستان خطرناک را تعقیب خواهد کرد.

به نوشتهء آژانس خبری رویترز، اما اگر ایالات متحدهء امریکا تصمیم بگیرد که الی اخیر سال آیندهء میلادی همهء 43 هزار عسکرش را از افغانستان خارج می سازد، بازهم واشنگتن در افغانستان امکانات و اختیارات امنیتی خواهد داشت.

گرچه تا اکنون مقامات امریکایی به طور علنی نگفته اند که اگر تا اخیر سال 2014 میلادی همهء عساکر شان را از افغانستان بیرون کنند، پلان آنها چیست؟
اما در آن شرایط هم امکان دارد، امریکا به حمایت محدود از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دهد، برخی ماموریت های نیروهای خاص داشته و برای جلوگیری و از بین بردن طالبان و شبکهء القاعده از طیارات بی پیلوت استفاده کند.

آژانس خبری رویترز می نویسد، اما اگر نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شوند، اعضای شبکهء القاعده در امتداد سرحدات افغانستان با پاکستان دوباره تجمع خواهند کرد و جلوگیری از گسترش قدرت طالبان در جنوب افغانستان دشوار خواهد شد.

یک مقام امریکایی که از افشای نامش خودداری کرده به آژانس خبری رویترز گفته است:
"ما امکانات زیاد داریم، اما بدون توافقنامهء همکاری های امنیتی و دفاعی خیلی محدودیت خواهیم داشت."

مقامات امریکای ابراز امیدواری کرده اند که رییس جمهور کرزی قبل از انتخابات ماه اپریل سال آیندهء میلادی توافقنامهء همکاری های امنیتی و دفاعی را با واشنگتن امضا کند.

آن ها می گویند، تا هنوز هم در مورد خروج عساکر و یا شرایط بعد از خروج آن ها، کار های اساسی آغاز نشده است.

اما اخیراً جورف دنفورد قوماندان عمومی نیرو های امریکایی و ناتو در افغانستان به خبرنگاران گفته است:
"اگر درماه دسامبر پاسخ گرفته نشود، من توقع دارم که ما در مورد بعد از سال 2014 و برخی احتمالات دیگر کار را آغاز کنیم."

یک مقام دیگر وزارت دفاع امریکا به آژانس خبری رویترز گفته است، اگر همهء عساکر امریکایی از افغانستان خارج شوند، بازهم واشنگتن آنچنانی که در سومالیا، عراق و لیبیا با تروریزم می جنگد، در افغانستان نیز نقش خواهد داشت.

به نوشتهء آژانس خبری رویترز، واشنگتن می تواند به تقاضای افغانستان تعداد محدود نیروهای خاص اش را برای آموزش نیروهای امنیتی این کشور بفرستد و نیروهای خاص امریکایی مانند عملیات در سومالیا و لیبیا در برابر مخالفان مسلح گاه گاهی در افغانستان هم عملیات کند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG