لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۲

بگتی: تبصره در مورد کشته شدن دو عضو شورای کویته، هنوز وقت است


وزیر داخلهء بلوچستان نا امنی ها در این ایالت را مسوول دخالت استخبارات کشور های خارجی میداند.

سرفراز بگتی آغاز عملیات استخباراتی لشکر راج را که به گفتهء وی مربوط اداره استخبارات هند است یکی از عوامل ایجاد این نا امنی خواند.

آقای بگتی این اظهارات را ناوقت روز دوشنبه در شهر کویته در صحبت با خبرنگاران ابراز داشت.

وزیر داخله ایالت بلوچستان روی مذاکره با مخالفان مسلح جدایی طلب بلوچ نیز تاکید کرده گفت که مذاکرات صلح میتواند یگانه راه برای پایان بخشیدن به مشکلات در این ایالت باشد.

آقای بگتی تبصره در خصوص کشته شدن دو عضو شورای کویته، را قبل از وقت خواند.

این درحالیست که شماری از رسانه های غربی گزارش های را در مورد مرگ نورالله هوتک و ملا عبدالمالک دو عضو برجستهء شورای کویته را به نشر رسانیده اند.

بلوچستان یکی از ایالت های پاکستان است که به تهدید ها از سوی شورشیان جدایی طلب، عملیات نظامی و خشونت های فرقه یی روبرو می باشد.

از سال 2004 به اینسو در بلوچستان شورش های آزادی خواهی اوج گرفته و این ایالت را نا آرام ساخته است.

اما مقامات امنیتی پاکستان همواره گفته اند که با شورش جدی در این ایالت روبرو نیستند.

از سوی دیگر مقام های امنیتی ولایت زابل نیز از کشته شدن ملا سلیم ولسوال نام نهاد طالبان مسلح در ولسوالی میزان این ولایت خبرداده اند.

غلام جیلانی فراهی آمر امنیت قوماندانی امنیه زابل می گوید که ملا سلیم چند روز قبل از سوی محافظ اش زخمی شد و سپس در یک شفاخانه در شهر کویته جان داد:

« خبر دیگری نیز به ما رسیده که ملا سلیم هم از سوی محافظ اش در قریهء لندی شهر کویته زخمی شد و سپس در یکی از شفاخانه های شهر کویته جان باخت. »

به گفتهء جیلانی فراهی ملاسلیم دهها تروریست را از شهر کویته به زابل انتقال میداد و به کمک آنان حملاتی را بر نیروهای امنیتی افغان و بین المللی انجام میداد.

آقای فراهی افزود که گزارش های وجود دارند که طالبان مسلح قبل از این در شهر کویته تعداد از همراهان شان را به اتهام قتل برخی از قوماندانان این گروه به دار آویخته اند.

مقام های امنیتی ولایت زابل چند روز قبل نیز گفته بودند که مولوی نورالله یکی از قوماندان طالبان و عضو شورای کویته از سوی افراد مسلح نامعلوم کشته و سپس در ولایت زابل دفن گردیده است.

اما طالبان مسلح تا کنون در خصوص مرگ قوماندان این گروه و مسایل مرتبط با آن تبصرهء نکرده اند.


سحر لیوال
XS
SM
MD
LG