لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۰۵

جنرال دانفورد بار دیگر روی امضاء موافقت نامه امنیتی تاکید کرد


جنرال دانفورد قوماندان عمومی نیرو های بین المللی در افغانستان
قوماندان عمومی نیرو های بین المللی در افغانستان امضای به موقع موافقت نامه امنیتی و دفاعی افغانستان و امریکا را برای ماموریت آینده نیروهای بین المللی در این کشور مهم می خواند.

جوزف دانفورد به روز پنجشنبه در صحبت با خبرنگاران در کابل گفت اگر این تفاهمنامه در زمان معین آن امضا نشود پس آنان حمایت کانگرس امریکا و اعضای پارلمان کشور های عضو ائتلاف را از دست خواهند داد.

آقای دانفورد امضای به موقع موافقت نامه امنیتی و دفاعی را به نفع مردم افغانستان خوانده و گفت:

« به باور من امضای سند امنیتی هم اکنون در افغانستان شک و تردید های به میان آورده است پس با امضا به موقع این سند به نفع مردم افغانستان است به فایده مردم امریکا.
من نگران هستم اگر موافقت نامه امنیتی و دفاعی به موقع امضا نشود پس ما نمیتوانیم که حمایت کانگرس امریکا و اعضا پارلمان ایتلاف کشور ها را داشته باشیم. »


دانفورد هم چنان گفت که نه تنها مقام های امریکایی بلکه تمام کشور های عضو ناتو روی امضای هر چی زودتر موافقت نامه امنیتی و دفاعی تاکید دارند.

به تازه گی هیات سه نفری کانگرس امریکا در سفر اش به کابل گفت که در ارتباط به امضا موافقت نامه امنیتی و دفاعی میان افغانستان و امریکا اختلافات اندک باقی مانده است و این توافق نامه به زودی امضا خواهد شد.

این هیات همچنان گفت که اگر این تفاهمنامه به امضا نرسد نیرو های امریکایی نمیتوانند در افغانستان باقی بمانند.

سخنگوی قصر سفید هم چنان در این اواخر گفته است که اگر حکومت افغانستان خواهان ادامهء حضور شماری از نیرو های امریکایی پس از سال 2014 در این کشور باشد پس موافقت نامه امنیتی و دفاعی را باید در چند هفته آینده امضا کند.

جنرال جوزف دانفورد قوماندان عمومی نیرو های بین المللی در افغانستان این موافقت نامه را پس از سال 2014 چهارچوب به نیرو های امریکایی خوانده و گفت:

« شما میدانید که سند امنیتی و دفاعی برای ماموریت نیرو های ایتلاف حیثیت یک چهارچوب را دارد به همین خاطر ما به امضا این سند نیاز داریم.
اما این را من گفته نمی توانم اگر این سند امضا نشود پس از نشست توکیو تا شیگاگو گرفته کشور ها کمک نخواهند کرد. پس من فکر می کنم هر دو با یک دیگر مرتبط اند. »


حکومت امریکا گفته است در صورت امضای موافقت نامه امنیتی و دفاعی از سوی حکومت افغانستان 15 هزار سرباز امریکایی پس از سال 2014 در این کشور باقی خواهند ماند.

با وجود تاکید مکرر مقام های امریکایی روی امضای این موافقت نامه، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان به روز سه شنبه در صحبت با رادیو آزدی گفت که شرایط حکومت افغانستان در خصوص امضای موافقت نامه امنیتی و دفاعی تغییر نکرده است.


فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG