لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۲۸

«هزار تن معلول از کورس های آموزشی سند فراغت بدست آورند»


آمنه افضلی وزیر کار امور اجتماعی
وزارت کار امور اجتماعی، شهدا و معلولین می گوید که به تعدادی هزار تن از معلولین که طی دو سال گذشته در رشته های مختلف حرفوی از سوی این وزارت به همکاری کمیته سویدن آموزش دیده اند، 60 درصد شان به کار نیز گماشته شده اند.

آمنه افضلی وزیر کار امور اجتماعی به روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک همراه با مسوولین کمیته سویدن برای افغانستان در کابل گفت به خاطر فراهم کردن زمینهء کار به افراد معلول شیوهء جدید کاریابی تهیه شده است.

خانم افضلی افزود مطابق این شیوه همراه با ادارات دولتی و غیر دولتی ارتباط گرفته اند که برای افراد معلول زمینه کاری را مساعد سازند:

« رهنمود هایش همین است که چگونه بتوانیم تامین روابط کنیم با موسسات ادارات و سایر بخش های دیگر برای کار یابی خصوصاً در قسمت آموزش های فنی و حرفوی این رهنمود بیشتر کمک خواهد کرد او نهاد های که آموزش میدهند.
آموزش های فنی و حرفوی را برای افرادی داری معلولیت این رهنمود می تواند اینها را کمک نماید که چگونه بتوانند شامل بازار کار بسازند. »


خانم افضلی همچنان می گوید که در جریان این دوسال معلولین در ولایات غزنی، کنر، وردک، لغمان و ننگرهار در حرفه های متعدد و مختلف مانند خیاطی و نجاری آموزش داده شده اند.

به اساس گفته های خانم افضلی این کورس آموزشی کوتاه مدت به کمک مالی کمیته سویدن برای افغانستان تمویل و راه اندازی گردیده بود.

در عین حال مشاور کمیتهء سویدن برای افغانستان وعده سپرد که همکاری شان را بعد از سال 2014 با افغانستان نیز ادامه خواهند داد.

به گفتهء آقای پیتر در میان هزار تن معلولی که آموزش دیده اند 43 درصد آنها را زنان تشکیل میدهند و برای آنها زمینه کاری نیز مساعد شده است.

از سوی دیگر شماری افراد معلول از راه اندازی چنین پروگرام های آموزشی ابراز خوشنودی کرده اما از مساعد نشدن زمینه کاری برای شان انتقاد می کنند:

« نام من اسدالله است از دولت خواهش ما این است که معاش ما را مکمل بدهند. »

« باشنده کابل و معیوب هستم، تا حال از دولت هیچ گونه همکاری دریافت نکرده ایم این به جا است که کورس های آموزشی راه اندازی می شود. و با آموختن کسب و کار ما خرسند هستیم از این گونه زندگی که داریم. »


به اساس معلومات مقامات وزارت کار امور اجتماعی، شهدا و معلولین افغانستان دو اعشاریه هفت درصد از نفوس افغانستان را معلولان تشکیل میدهند.

مسوولان در این وزارت می گویند که شمار زیاد از این معلولین با مشکلات و فقر به سر می برند.


حمیرا الکوزی
XS
SM
MD
LG