لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۲۳

انتقاد برخی از کاندیدان انتخابات از اظهارات اخیر حامد کرزی!


برخی از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری از اظهارات اخیر رییس جمهور کرزی در خصوص توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا انتقاد کردند.

بر علاوه برخی از حلقات و احزاب سیاسی شماری از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در افغانستان نیز با اظهارات اخیر رییس جمهور کرزی مخالفت نشان داده اند.

داکترعبدالله عبدالله رهبر ایتلاف ملی و یک تن از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری به روز یکشنبه در یک نشست خبری گفت که این گونه اظهارات باعث فرار سرمایه ها از کشور می شود:

« رییس صاحب جمهور در این شب و روز مسایلی را به مردم مطرح کردند که باعث پریشانی عمومی در بین ملت شده است.
از جمله بحث موافقتنامه امنیتی و امضای آن را به برقراری صلح مرتبط ساختن بدان معنی است که ایشان شرطی را مطرح کردند که زمانگیر است و امکان عملی شدن آن در یک فرصت کوتاه ممکن نیست.»


رییس جمهور کرزی به روز شنبه در یک نشست خبری گفت که هرگاه حکومت افغانستان در امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا از دقت کار نگیرد و شرایط اش را این کشور نپذیرد، یکبار دیگر اشتباه ماننده معاهدهء تاریخی گندمک و دیورند تکرار خواهد شد.

آغاز عملی پروسه صلح، توقف تالاشی خانه های افغانان و عدم مداخله در پروسه انتخابات افغانستان از شرایط رییس جمهور کرزی برای امضای این توافقنامه با جانب امریکا است.
در عین حال گل آغا شیرزی کاندید دیگر انتخابات ریاست جمهوری نیز امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا را برای تامین منافع ملی افغانستان مهم می داند.

آقای شیرزی باور دارد که هرگاه این توافقنامه امضا نگردد انتخابات در کشور نیز برگزار نخواهد شد:

« این را گفته می توانم هرگاه این توافقنامه امضاء نشود انتخابات برگزار نخواهد شد، من خود با امضاء این سند موافق هستم.»

از سوی دیگر آقای شیرزی از کاهش کمک های امریکا به افغانستان اظهار نگرانی کرده و خواهان تداوم این کمک ها گردید.

مقامات امریکایی تا اکنون در مورد اظهارات اخیر رییس جمهور کرزی ابراز نظر نکرده اند اما پیش از این گفته اند که عملی کردن شرایط حکومت افغانستان در مدت کوتاه ممکن نیست.

امریکا گفته است که تاخیر در امضای این توافقنامه از سوی حکومت افغانستان ایالات متحده را وادار خواهد ساخت تا تمام سربازان امریکایی را از افغانستان بیرون کند.

بسیاری از افغانان باور دارند که در صورت خروج نیرو های امریکایی، یک بار دیگر امنیت و ثبات افغانستان بر هم خواهد خورد.

اما مقامات افغان می گویند که اکنون افغانستان دارای یک نظام قوی است و بیرون شدن قوای خارجی هیچ تاثیری در امنیت و ثبات این کشور نخواهد داشت.
ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG