لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۷ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۴۷

سپنتا موظف شد تا مسودهء سند امنیتی با ناتو را نهایی سازد


حکومت افغانستان به هدف حل موارد اختلافی در مسودهء موافقتنامهء همکاری های امنیتی با ناتو به گفتگو ها ادامه میدهد.

صفت الله صحاف صافی، رییس مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت افغانستان می گوید، مشاور امنیت ملی جزئیات و پیشرفت ها در مورد این گفتگو ها را در نشست شورای امنیت ملی ارایه کرده است.

مشخص نشده است چی پیشرفت تازه در گفتگو ها در بارهء موافقتنامهء همکاری های امنیتی میان افغانستان و ناتو صورت گرفته است.

اما آقای صافی که با رادیو آزادی صحبت می کرد، افزود که در نشست دیروز شورای امنیت ملی به رنگین دادفر سپنتا وظیفه داده شد، تا با مقام های ناتو این گفتگو ها را ادامه بدهد:

« گزارش مفصل داده شد. تصمیم بر این شد که مذاکرات ادامه پیدا کند و تمام مواردی که تا هنوز روی آن به توافق نرسیده ایم، با در نظرداشت منافع ملی کشور نهایی و گزارش آن بعداً به نشست شورای امنیت ارایه شود. »

بر اساس موافقتنامهء همکاری های امنیتی افغانستان و ناتو راه برای حضور قانونی نیروهای به رهبری ناتو پس از 2014 در افغانستان هموار می شود.

افغانستان قبلاً تصمیم گرفته تا موافقتنامهء مشابه را با ایالات متحدهء امریکا نیز امضا کند.

اما رییس جمهور کرزی تا حالا از امضای این موافقتنامه خودداری کرده است.

آقای کرزی گفته است، پیش از امضای موافقتنامه می خواهد تا امریکا پروسهء عملی صلح را در افغانستان آغاز کند و اطمینان بدهد که در انتخابات مداخله نمی کند.

گفته شده است موانع دیگر مثل تاکید رییس جمهور کرزی روی توقف عملیات بر خانه های افغانها نیز در برابر امضای موافقتنامهء امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن وجود دارند.

اما آیا چنین اختلافات بر سر موافقتنامهء همکاری های امنیتی افغانستان و ناتو نیز موجود اند؟

رییس مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت افغانستان گفت:

« فکر می کنم در پروسهء مذاکرات موجودیت اختلاف نظر یک موضوع طبیعی است و شاید در سند افغانستان و ناتو هم چنین مواردی موجود باشند.

اما مذاکرات جریان دارد و در نتیجهء مذاکرات معلوم خواهد شد که با در نظرداشت منافع دو طرف به توافق دست یابیم که برای هر دو طرف قابل قبول باشد. »


حکومت افغانستان از مدتی به این سو مذاکرات را در مورد موافقتنامه های امنیتی با امریکا و ناتو آغاز کرده است.

هرچند شماری از مقام های افغان گفته اند که باوجود اختلافات شاید موافقتنامهء امنیتی افغانستان و امریکا امضا شود، اما تا حالا در مورد زمان امضای این موافقتنامه رسماً چیزی گفته نشده است.
XS
SM
MD
LG