لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۳۰ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۰۸

استفادۀ جنسی پی‌هم از یک دختر ۱۵ ساله توسط نُه تن در تخار


پولیس قوماندانی امنیه تخار به نقل از یک دختر ۱۵ ساله که اخیراً بازداشت شده‌است می‌گوید که برخی از زورمندان، تفنگ‌داران غیر مسئول و افراد با نفوذ در این ولایت از او به عنوان برده جنسی استفاده پی‌هم کرده‌اند.

نور محمد حکیمی قوماندان امنیه تخار در گفت‌وگو با رادیو آزادی گفت که تا هنوز هویت مکمل این دختر معلوم نیست و او خود را باشنده کندز معرفی کرده‌است.

آقای حکیمی گفت که این دختر نام‌های نُه تن از افرادی را که به او پی‌هم تجاوز کرده‌اند در اختیار پولیس قرار داده‌است و افزون بر آن این دختر از سوی افراد متجاوز با پوشیدن لباس مردانه از یک محل به محل دیگر به هدف استفاده جنسی منتقل می‌شده است.

نور محمد حکیمی قوماندان امنیه تخار
نور محمد حکیمی قوماندان امنیه تخار

وی افزود:

"قرار اظهارات خود این دختر که نام خود را سحر می‌گوید، دقیق هویت‌اش معلوم نیست، می‌گوید مادر ندارد، این‌که پدرش حیات است یا نه دقیق نمی‎داند. از این دختر پرسیدم که به رضا و رغبت خودت آمده یا کسی او را به زور آورده‌است، در جواب گفت که به میل و رغبت خود آمده، هر کس که خرچ می‏دادش با همان نفر می‌رفت."

بر اساس گفته‌های آقای حکیمی، پولیس ۲ تنِ از متهمین را بازداشت کرده، اما شمار دیگر‌ شان فراری اند.

با این همه عصمت قربانی عضو شورای ولایتی تخار می‌گوید که بر علاوه افراد زورمند و متنفذ، افسران پولیس نیز از این دختر خرد سال استفاده جنسی کرده‌اند.

وی گفت:

"در اظهاراتش از یک تعداد افراد صاحب رسوخ، از یک تعداد آدم‎های تفنگ‌دار و یک تعداد افراد منصب‌دار یاد کرده که یک مدت پیش‌ شان بوده، این عملکرد بسیار وحشت ناک است."

از جانبِ دیگر کریم دانش استاد پوهنتون و از فعالان مدنی در تخار می‌گوید مقام‎های محلی تخار تلاش دارند که این دختر را به کسی نکاح کنند تا این قضیه پوشانیده شود:

"مسئولان محلی، به ویژه پولیس در تلاش است که این دختر را خاموشانه به نکاح یک نفر در بیاورند، اگر چنین شود جان دختر در خطر است و جانی‏های که پُشت این جنایت قرار دارند از محاکمه شدن باز می‌مانند."

فعالان مدنی و اعضای شورای ولایتی تخار از مقام‌‌های محلی این ولایت خواسته‎اند که هر چه عاجل دوسیه این دختر را به څارنوالی ارسال کنند.

در همین حال مسئولان دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در کندز ‌می‌گویند که آنان این قضیه را پی‌گیری می‌کنند و هم‌چنان از مقام‌های محلی تخار می‌خواهند تا در خصوص بازداشت عاملین این قضیه گام‌های جدی بردارند.

بر اساس گفتۀ‌های مقام‌های محلی تخار، هم اکنون این دختر در خانه امن این ولایت به سر می‌برد، اما پولیس تخار به خبرنگاران اجازه گفت‌وگو با این دختر را نداد.

قوماندان امنیه تخار می‌گوید که این دختر در اظهاراتش از پولیس نام نه بُرده است.

اجمل آرین

XS
SM
MD
LG