لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۵ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۰۵

میاخیل: ایران راه اسلام قلعه را بروی عودت کنندگان افغان بسته است


وزارت مهاجرین و عودت کننده‌ها می‌گوید، ایران به مهاجرین افغان که از آن کشور به افغانستان باز می‌گردند اجازه نمی‌دهد که از راه مرزی اسلام قلعه عبور کنند.

به گفته این وزارت، از چند ماه بدینسو راه مرزی اسلام قلعه بروی یک تعداد محدود مهاجرین باز است که با داشتن اسناد قانونی به ایران می‌روند اما کسانیکه داوطلبانه و یا اجباری از ایران به کشور بر می‌گردند مجبوراً از نقطه سرحدی میلک ولایت نیمروز استفاده می‌کنند.

حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان
حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان

حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی این وزارت در این مورد به رادیو آزادی گفت:

" این راه از حدود سه یا چهار ماه بنابر دلایل مختلف بروی افغان‌ها از سوی ایران مسدود شده‌است. فعلاً تمام فشار بالای راه سرحدی میلک نیمروز است که روزانه حدود سه هزار نفر از همین راه داخل افغانستان می‌شوند. تأسیسات که نقطه سرحدی میلک ساخته شده قابلیت پذیرایی از این تعداد نفر را ندارد."

آقای میاخیل افزود که حکومت ایران به دلایل نامعلوم راه سرحدی اسلام قلعه را از حدود سه ماه بدینسو بروی بازگشت کننده‌ها مسدود کرده‌است.

وزارت مهاجرین و عودت کننده‌های افغانستان می‌گوید، هفته پیش در همین مورد با سفیر ایران در کابل صحبت کرده و خواهان بازگشایی این راه شده‌است.

به گفته این وزارت، هفته گذشته بیش از ۱۳ هزار افغان با استفاده از نقطه سرحدی میلک نیمروز وارد افغانستان شده‌اند.

حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی این وزارت در این مورد گفت:

"هفته گذشته وزارت مهاجرین و عودت کننده‌ها، برگشت داوطلبانه و اجباری ۱۳ هزار و ۵۲۹ مهاجر افغان را از ایران و حدود شش هزار و ۳۹۵ مهاجر افغان را از پاکستان ثبت کرد."

بر اساس گزارش‌ها در حال حاضر بیش از دو میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می‌کنند که بیشتر‌شان را مهاجرین اقتصادی که برای کارکردن به آن کشور رفته اند، تشکیل می‌دهد.

XS
SM
MD
LG